TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Band of Brothers
3540


LL Puanı
96

Kardeşler Takımı

Gösterim Tarihi: 2001
Türü: Savaş / Tarih
Yaratıcı: Steven Spielberg
Sezon: 1
Bölüm: 10
Yapımcı: HBO
Oyuncular: Scott Grimes (Donald G. Malarkey), Damian Lewis (Richard D. Winters), Ron Livingston (Lewis Nixon), Shane Taylor (Eugene G. Roe), Donnie Wahlberg (C. Carwood Lipton), Peter Youngblood Hills (Darrell C. Powers), Dexter Fletcher (John W. Martin), Michael Fassbender (Burton P. Christenson)


6 yıl süren ve insanlık tarihinin en kanlı savaşı olarak ifade edilen 2. Dünya Savaşı'nda 60 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu da sivillerdi. Tüm bu kayıplar arkasında bir çok dramatik hikayeyi de bıraktı. 2. Dünya Savaşı'nı konu alan belgeseller, filmler, diziler ve video oyunları her zaman ilgimi çekmiştir. Band of Brothers da bu yapımlar arasında benim için her zaman birinci sıradaki yerini koruyacaktır.

Band of Brothers tarihçi ve biyografçı Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanın HBO'da yayınlanan 120 milyon dolar bütçeli ve 10 bölümden oluşan TV uyarlamasıdır. Dizinin ortak yapımcılığını yine son derece mükemmel bir film olan Saving Private Ryan'dan (Er Ryan'ı Kurtarmak) tanıdığımız Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiştir. Dizi, Amerikan ordusundaki 506. Alay'ın 101. Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin savaş sırasında yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır. Ambrose'un Easy Bölüğü'nden hayatta olanlarla yaptığı röportajlar diziyi şekillendirmiştir. Spielberg ve Hanks seyirciyi 1944-45 yıllarının Avrupa'sına geri götürmek için Saving Private Ryan'da olduğu gibi geniş bir özel efekt donanımı kullanmış.

Bugün oyuncu kadrosuna baktığımızda ise bazı sürpriz isimlerle karşılaşıyoruz. Günümüzün ünlü aktrislerinden bazıları dizide küçük roller almış; Tom Hardy, Dominic Cooper, Simon Pegg, Michael Fassbender, Jimmy Fallon ve dizinin yapımcısı Tom Hanks bunlardan bazıları. Diziyi yayınlandığı dönemde izleyenlerin bu isimlerden bazılarını tanıması imkansızdı çünkü bir çoğu o zamanlar henüz ünlü olmamıştı ama tekrardan nostalji yapmak isteyenler bu isimleri gözden kaçırmayacaktır. Savaşları konu alan Amerikan yapımı bir çok projede genellikle Amerikan propogandası yapıldığını hepimiz biliriz. Band of Brothers ise kendisini bu durumdan tamamen soyutlamış bir yapım olduğunu kanıtlıyor bu da dizinin neden bu kadar çok sevildiğinin bir göstergesi oluyor. Bölümler başlamadan önce dizide geçen karakterlerin gerçektek hayattaki isimlerinin konuşmalarına yer verilmiş. Her birini dinlerken gözlerinden o anları tekrar yaşadıklarını anlayabiliyorsunuz.

Dizinin ilk bölümünün adı Currahee'dir. 1942'de Amerika'nın Georgia eyaletindeki Toccoa kampında Easy Bölüğü Yüzbaşı Herbert Sobel yüzünden oldukça zor şartlar altında paraşütcü eğitimi almaktadır. Currahee, askerlerin sürekli olarak Sobel tarafından kilometrelerce koşturulduğu tepenin adıdır. Aslında Sobel'in askerlere karşı olan bu gıcık tavrı ve onları zor eğitimlerden geçirmesi, askerlerin oldukça zinde ve savaşa hazır olmalarını sağlamıştır. Yine de kendisinin taktiksel açıdan zayıf olması Easy Bölüğü'nün komutasından alınmasına sebep olur ve artık bölüğün komutası Teğmen Winters'tadır.

Meşhur D-Day çıkarmasının yapılacağı günün erken saatlerinde Easy Bölüğü Normandiya'da düşman hattının gerisine atlayış gerçekleştirir. Bu zorlu atlayış sonrasında dağılan bölük kısa sürede tekrar bir araya gelir. Artık savaşın karanlık yüzü onlar için başlamıştır. Fransa'da ilerleyişini sürdüren bölük sırasıyla Hollanda'ya, Belçika'ya ve sonrasında Almanya'ya yönelir. Özellikle Bastogne şehrinin etrafını saran Arden Ormanı'nda geçen bölümde askerler sadece almanlara karşı değil aynı zamanda soğuk havaya ve kısıtlı erzağa karşı da savaşırlar. Savaş sahneleri dizinin en heyecan veren yönleri. İkinci bölümde Winters ve Easy Bölüğü'nden bir grup asker çıkarmayı tehdit eden Alman havan toplarını etkisiz hale getirmek için emir alırlar. Aldıkları sıkı eğitim ve uyumlulukları sayesinde hafif kayıplarla her bir topu sırasıyla ele geçirirler.

Dizinin ana karakterleri Teğmen Richard Winters ile Teğmen Lewis Nixon'dır. Her ikisi de birbirlerine oldukça zıt karakterlerdir; Winters içine kapanık, yumuşak huylu birisiyken Nixon ise alkolik bir kişidir fakat her ikisi de savaş boyunca birbirleriyle hep yakındırlar. Serinin tartışmalı yönlerinden birisi de esirlerle ilgili; D-Day çıkarmasından sonraki gün Dog Bölüğü'nden Teğmen Ronald C. Spiers'ın 10 Alman askerini ve içki içip emirlerine uymadığı için de kendi askerlerinden birini vurduğu iddia edilir. Bu gerçek midir değil midir bilinmez ama ilk bölümlerde ara ara görünen Spiers'ın cesareti ve pervasızca davranışları da oldukça dikkat çekicidir. Toye'un teslim olan bir Alman askerine muşta ile vurması, Easy Bölüğü'nden başka bir askerin de yine teslim olan bir Alman askerini Carentan sokaklarında kolundan vurması bazı askerlerin esirlere karşı nasıl bir tutum sergilediğinin bir göstergesi oluyor.

9. Bölümde dizinin en can alıcı sahnelerinden birine tanıklık ederiz. Bölük Nazi'lerin toplama kamplarından birisini bulur. Burada ölüme terk edilmiş yahudi esirler vardır. Savaşta insanların nasıl birer canavara dönüşebildiğinin resmen bir kanıtıdır bu kamp. Hitler'in ölümü üzerine artık savaşın sonuna gelinmiştir, Easy Bölüğü Bertchesgarden'daki Hitler'in Kartal Yuvası olarak bilinen dağ evine varır. Almanların teslim olmasıyla Easy Bölüğü için artık savaşın zor günleri bitmiştir fakat bazı askerler kısa süre sonra Japonya'ya gönderileceklerini öğrenirler, trajedi onlar için hala bitmemiştir. Dizinin sonunda savaşta sağ kalmayı başaranların gelecekleri ile ilgili bilgiler verilir. Birbirleriyle omuz omuza mücadele veren bu askerlerin kardeşlik bağları yaşamları boyunca onlarla kalacaktır.


Trailer ve Galeri


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  26 Nisan 2017
Band of Brothers Bölüm İncelemeleri
Band of Brothers Haberleri

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com