TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
82
Little Nightmares
28 Nisan 2017
Listenin DevamıANKET
2018 yılında en heyecanla beklediğiniz oyun hangisi?
A Way Out
Beyond Good & Evil 2
Cyberpunk 2077
Darksiders III
Far Cry 5
Kingdom Come: Deliver.
Metal Gear Survive
Metro: Exodus
Monster Hunter: World
Mount & Blade 2: Banner.
Pillars of Eternity II
Sea of Thieves
Skull & Bones
The Crew 2
Vampyr
Diğer
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
I, Claudius
213


LL Puanı
91

Ben, Claudius

Gösterim Tarihi: 1976
Türü: Biyografi / Tarih
Yaratıcı: Jack Pulman
Sezon: 1
Bölüm: 13
Yapımcı: BBC
Oyuncular: Derek Jacobi (Claudius), George Baker (Tiberius), Margaret Tyzack (Agrippa), Brian Blessed (Augustus), John Hurt (Caligula)


I, Claudius İngiliz yazar Robert Graves tarafından 1934 yılında yazılan aynı adlı romanın BBC tarafından TV dizisine uyarlamasıdır. 13 bölümden oluşan dizinin konusu Augutus döneminden Claudius'un ölümüne kadar olan dönemi Claudius'un kendi bakış açısından yansıtmasıyla oluşur. I, Claudius ile saraydakilerin siyasi çıkarlarına, entrikalarına ve Roma'lı kadınların siyasetteki baskın güçlerine tanık oluruz.

Cumhuriyet rejimi yıkılmış yerini İmparatorluk almıştır. Fakat Cumhuriyete geri dönmek isteyenler sarayda dahi bulunmaktadır. Her ne kadar Claudius da Cumhuriyetin geri gelmesini isteyenlerden biri olsa da bu hayali hiçbir zaman gerçekleşememiştir. Dizi İmparator Augustus dönemiyle başlar. Eşi Livia Augustus'u sürekli manipüle etmesiyle tahtın varisi konumundadır. Zamanı geldiğinde bununla da yetinmeyip oğlu Tiberius'u tahta oturtmak için elinden geleni yapar.
Augustus'un ölümü sonrasında yeni imparator Tiberius olur. Yönetiminin özellikle son dönemlerinde halk kendisinden pek memnun değildir. Yaşının da ilerlemesiyle en güvendiği adamının siyasi planlarının hedefinde olur. Caligula ile birlikte hareket ederek bu planları bertaraf etse de ömrü çokta uzun sürmez. Tiberius sonrası tahta geçme sırası Caligula'ya gelmiştir. Halkın oldukça sevgi gösterdiği Caligula, hükümdarlığı süresince oldukça ağır psikolojik rahatsızlıklar yaşamıştır. Bu rahatsızlıklar bir zamanlar Roma halkının gözbebeği olan genç Caligula'yı adeta zalim bir tirana çevirmiştir. Roma'lıların ve sarayın imparatora karşı olan memnuniyetsizliği Caligula'nın hükümdarlığının da sonu olur.

Tiberius sonrası tahta asıl geçmesi gereken kişi her ne kadar Claudius olsa da, onun doğuştan gelen fiziksel rahatsızlığı ve kekemeliği onu her zaman insanların gözünde geri plana atmıştır. Artık kaderine boyun eğmek zorunda kalacak olan Claudius Roma'lı askerler tarafından 13 yıl sürecek bir yönetim dönemi için imparator ilan edilir.Oyunculuklardan bahsedecek olursak özellikle Derek Jacobi'nin (Claudius) oyunculuğu Graves'in romanındaki Claudius'u bizlere muhteşem bir şekilde aktarmıştır. John Hurt gibi usta bir oyuncunun da erken dönemlerine I, Claudius ile tanıklık etmiş oluruz. I, Claudius romanların TV uyarlamalarına güzel örneklerden biri olmuştur. Erken Roma İmparatorluk dönemini ele almasıyla antikçağ tarihine ve Roma'ya ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bir yapıttır.

 

 


Trailer ve Galeri


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  26 Nisan 2017
I, Claudius Bölüm İncelemeleri
I, Claudius Haberleri

OYUNLAR
Suicide Guy
Slime Rancher
Wolfenstein II: The New Colossus
The Stanley Parable
Ultima Online
FİLMLER
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
Hacksaw Ridge
DİZİLER
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
Prison Break: Sequel
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com