TOP 50 OYUN
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
83
The Wolf Among Us
11 Ekim 2013
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
82
Little Nightmares
28 Nisan 2017
82
Euro Truck Simulator 2
16 Ocak 2013
81
Mass Effect: Andromeda
21 Mart 2017
81
Firewatch
9 Şubat 2016
81
Layers of Fear
15 Şubat 2016
81
Car Mechanic Simulator 2018
28 Temmuz 2017
Listenin DevamıREKLAMTABELA
REKLAM
I, Claudius
71


LL Puanı
91

Ben, Claudius

Gösterim Tarihi: 1976
Türü: Biyografi / Tarih
Yaratıcı: Jack Pulman
Sezon: 1
Bölüm: 13
Yapımcı: BBC
Oyuncular: Derek Jacobi (Claudius), George Baker (Tiberius), Margaret Tyzack (Agrippa), Brian Blessed (Augustus), John Hurt (Caligula)


I, Claudius İngiliz yazar Robert Graves tarafından 1934 yılında yazılan aynı adlı romanın BBC tarafından TV dizisine uyarlamasıdır. 13 bölümden oluşan dizinin konusu Augutus döneminden Claudius'un ölümüne kadar olan dönemi Claudius'un kendi bakış açısından yansıtmasıyla oluşur. I, Claudius ile saraydakilerin siyasi çıkarlarına, entrikalarına ve Roma'lı kadınların siyasetteki baskın güçlerine tanık oluruz.

Cumhuriyet rejimi yıkılmış yerini İmparatorluk almıştır. Fakat Cumhuriyete geri dönmek isteyenler sarayda dahi bulunmaktadır. Her ne kadar Claudius da Cumhuriyetin geri gelmesini isteyenlerden biri olsa da bu hayali hiçbir zaman gerçekleşememiştir. Dizi İmparator Augustus dönemiyle başlar. Eşi Livia Augustus'u sürekli manipüle etmesiyle tahtın varisi konumundadır. Zamanı geldiğinde bununla da yetinmeyip oğlu Tiberius'u tahta oturtmak için elinden geleni yapar.


× Uyarı! Bu inceleme spoiler içerebilir.Augustus'un ölümü sonrasında yeni imparator Tiberius olur. Yönetiminin özellikle son dönemlerinde halk kendisinden pek memnun değildir. Yaşının da ilerlemesiyle en güvendiği adamının siyasi planlarının hedefinde olur. Caligula ile birlikte hareket ederek bu planları bertaraf etse de ömrü çokta uzun sürmez. Tiberius sonrası tahta geçme sırası Caligula'ya gelmiştir. Halkın oldukça sevgi gösterdiği Caligula, hükümdarlığı süresince oldukça ağır psikolojik rahatsızlıklar yaşamıştır. Bu rahatsızlıklar bir zamanlar Roma halkının gözbebeği olan genç Caligula'yı adeta zalim bir tirana çevirmiştir. Roma'lıların ve sarayın imparatora karşı olan memnuniyetsizliği Caligula'nın hükümdarlığının da sonu olur.

Tiberius sonrası tahta asıl geçmesi gereken kişi her ne kadar Claudius olsa da, onun doğuştan gelen fiziksel rahatsızlığı ve kekemeliği onu her zaman insanların gözünde geri plana atmıştır. Artık kaderine boyun eğmek zorunda kalacak olan Claudius Roma'lı askerler tarafından 13 yıl sürecek bir yönetim dönemi için imparator ilan edilir.Oyunculuklardan bahsedecek olursak özellikle Derek Jacobi'nin (Claudius) oyunculuğu Graves'in romanındaki Claudius'u bizlere muhteşem bir şekilde aktarmıştır. John Hurt gibi usta bir oyuncunun da erken dönemlerine I, Claudius ile tanıklık etmiş oluruz. I, Claudius romanların TV uyarlamalarına güzel örneklerden biri olmuştur. Erken Roma İmparatorluk dönemini ele almasıyla antikçağ tarihine ve Roma'ya ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bir yapıttır.


Trailer ve GaleriTarih :  26 Nisan 2017   Yazar :  Serkan Çelik  
I, Claudius Bölüm İncelemeleri
I, Claudius Haberleri

OYUNLAR
Bendy and the Ink Machine
Beat The Game
Besiege
Rainbow Six Siege
The Wolf Among Us
FİLMLER
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
Hacksaw Ridge
DİZİLER
Doctor Who
Prison Break: Sequel
I, Claudius
The Night Of
Band of Brothers
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Tarık Araz
HABERLER
OYUNLAR
FİLMLER
DİZİLER
VIDEOLAR
LİSTELER
YAZARLAR
İLETİŞİM
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com