TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Doctor Who
1401


LL Puanı
92

Doktor Kim

Gösterim Tarihi: 2005-
Türü: Macera / Fantastik / Dram
Yaratıcı: Sydney Newman
Sezon: 10
Bölüm: 166
Yapımcı: BBC
Oyuncular: Matt Smith (The Doctor), David Tennant (The Doctor), Peter Capaldi (The Doctor), Jenna Coleman (Clara), Karen Gillan (Amy Pond), Billie Piper (Rose Tyler), Paul Kasey (Ood Sigma)


Macera ve fantastik teması içinde daha pek çok temayı barındıran harika bir dizi izlemek istiyorsanız Doctor Who tam size göre. Aslında 1963 yılında ilk kez izleyiciyle buluşan bu yapıt bir süre ara verdikten sonra yepyeni bir doktor (9. Doktor) ile 2005 yılında izleyiciyle buluştu ve 10 sezondur devam ederek televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi olma ünvanını kazandı.

İngiliz yapımı bu dizide zamanda ve mekanda yolculuk yapan ve kendini doktor olarak tanıtan, en büyük düşmanı DALEK denilen ırk olan (çünkü gezegeni ve tüm ırkı dalekler tarafından savaşta yok edilmiş), gittiği her yerde kendini bir takım olaylar içerisinde bulan ve bu tehlikeli durumlardan insanları ve diğer türleri kurtaran bir zaman lordu ile çeşitli maceralara tanık olacaksınız. Her zaman bir partner ile yolculuklarını sürdüren bu lord TARDIS adlı mavi küçük polis kulübesi görünümlü zaman makinesi ile çeşitli maceralara yelken açıyor.× Uyarı! Yazının devamı spoiler içerebilir.

DOKTOR VE GALLIFREY

Zaman Lordları Gallifrey gezegeninde yaşayan farklı bir insan ırkıdır. Gallifrey'in karanlık çağlarında zaman lordları zaman girdabını keşfetmiş ve zaman imparatorluğunu kurmuşlardır. Zaman Lordları eğer ölmek gibi bir tehlike ile karşılaşırlarsa rejenerasyon geçirirler. Savaşın asla bitmeyeceğini anlayan Doktor geriye kalan Gallifrey ve Skaro gezegenlerinin etrafına bir zaman kilidi yaparak hiçliğe göndermiştir. Doktor da son Zaman Lordu olarak kalmıştır. Zaman Lordları, "The End of Time" bölümünde Usta'nın (Master) kafasındaki dörtlü ritmi Beyaz Noktalı Elmas ile somutlaştırarak Dünya'ya gelmişler ve Nihai Yaptırım'ı uygulamaya çalışmışlardır. Ama Doktor bağlantıyı koparmayı başardığından Hiçlik'e dönmüşlerdir.

TARDIS

Time And Relative Dimension In Space: Uzay ve Zamanda Göreceli Boyut

Bu küçük, mavi, 60'lı yıllardan kalma polis kulübesi görünümlü zaman makinesi ile ilgili duyacağınız en klişe kelime "içi dışından daha büyük" olacaktır. TARDIS o kadar büyüktür ki içinde oldukça teknolojik bir paneli, her zamana ve yere uyabilecek kıyafetler barındıran koca bir gardırobu, oldukça geniş bir kütüphaneyi ve dahasını içerir. Ayrıca bu zaman makinesi aynı ortamda bulunduğu canlıların zihinlerine girerek dil çevirisi yapabilmekte, insanların zihinlerini okuyabilmektedir. Keşke bir tane de bizde olsa...

SONİK TORNAVİDA

Herşeyin anahtarı, her aletin tamircisi, her kapının açıcısı. Her eve lazım alet.9. DOKTOR

Christopher Eccleston tarafından canlandırılmıştır. 9. doktora özgü kelime "fantastik!" tir. Bizi yeni nesil DW ile tanıştıran ilk doktor, yolculuğuna Rose Tyler ile başlamıştır ve 1 sezon izleyiciyle kalmıştır. 9.Doktor'un vedası "Gitmeden önce şunu söylemek istiyorum: Harikaydın! Kesinlikle harikaydın! Ve biliyor musun? Ben de öyleydim." Sözleriyle gerçekleşmiştir.

10. DOKTOR

David Tennant tarafından canlandırılmıştır.

10. doktora özgü kelime "Allons-y" dir.

Doctor Who denilince akıllara gelen ilk doktor şüphesiz ki 10. doktordur. Geçmişten gelen yol arkadaşları Sarah Jane Smith, K-9, Mickey Smith ve Captain Jack 10. Doktorun maceralarında hep yer almıştır. Rose Tyler da elbet. Bununla beraber doktorun River Song ile ilk tanışması yine 10. Doktor döneminde olmuştur. Birde master (usta) adlı Gallifrey'den gelen, doktor'un en büyük düşmanlarından biri olan zaman lordu ile yine karşılaşılmıştır.

10. Doktor'un vedası ise tüm Doctor Who severlerin kalbinde derin bir yaradır eminim ki. David Tennant'ın harika performansına ek olarak doktorun hayatını ilk kez bu kadar derin görmüş olmamız vedayı oldukça zorlaştırmıştır. . Rose'u son bir kez görmek için tekrar bir yılbaşı günü onu ziyaret etmesi hala hafızalarımızda. "I don't want to go!"

11. DOKTOR

Matt Smith tarafından canlandırılmıştır.

11. doktora özel kelime "Gerenimo" dur.

11. doktorda üzücü bir şekilde fakat zaferle bizlere veda etmiştir. Sezonlar boyunca Doktor'un mezarı olacağı söylenen Trenzalore, aslında Doktor'un en büyük zaferlerinden biriydi "Şu an olduğum Doktor'u her zaman hatırlayacağım."

12. DOKTOR

Peter Capaldi tarafından canlandırılmaktadır.

12. doktor her ne kadar sevilse de zannediyorum ki 10. Ve 11. Doktorun başarısını yakalayamamıştır. Çünkü 11. Doktordan sonra doktor ile ilgili çoğu gizem çözülmüş durumdadır ve sonrasında odaklanılan daha çok maceralar olmuştur. 10. Sezon devam ederken hala bizlerle olan 12. Doktorumuz bakalım ilerleyen zamanlarda yeni sır perdeleri aralayacak mı?

ROSE TYLER

Billie Piper tarafından canlandırılmıştır.

"Hayatımın 19 yılı boyunca hiçbir şey olmadı. Sonra Doktor denilen bir adamla tanıştım" bu sözlerin sahibi Rose'un vedası ise 10. Doktor zamanı bir Dalek saldırısı sonucu paralel evrene hapsolması ile gerçekleşti. Ölmedi ve belki bir gün geri döner umudunu içimizde hala yaşıyoruz.

CAPTAIN JACK

John Barrowman tarafından canlandırılmıştır.

Time Agent ve Torchwood'un lideri olan, asla ölmeyen adam. Doktorun kadim dostu eğlenceli adam. Eğer daha fazlasını bilmek istiyorsanız Torchwood'u izlemenizi tavsiye ederim.

MARTHA JONES

Freema Agyeman tarafından canlandırılmıştır.

Doktor'un Rose Tyler'a ettiği vedanın ardından tanıştığı ve Doktor'u yeniden bir yol arkadaşı olabileceğine inandıran kişidir. Oldukça meraklı maceraperest ve sevimli bir kişiliğe sahip bu karaktere neyse ki üzücü bir şekilde veda etmedik.

DONNA NOBLE

Catherine Tate tarafından canlandırılmıştır.

Oldukça eğlenceli, duygusal, saf ve temiz, orta yaşlı bir karakter olan Donna ise çok hüzünlü bir biçimde Doktorla ilgili tüm anıları silinerek bizlere veda etmiştir. Ayrıca içi dışından daha büyük kalıbını ilk kez "dışı içinden daha küçük" olarak değiştiren yoldaştır.

AMY POND

Karen Gillan tarafından canlandırılmıştır.

Bahçede bekleyen küçük bir kız Amy'i anlatmaya yeter de artar bile. O küçük bir kızken karşılaştığı ve ona geleceğim diyen doktoru çok uzun zaman bekleyen, sonunda genç bir kadınken ona kavuşan Doctor Who'nun en değerli yardımcılarından biridir. Amy peşinde Rorry yani müstakbel eşini de bizlerle tanıştırmıştır. Fakat Amy'nin bu kadar önemli olmasını sağlayan temel şey; Amy, River Song'un annesidir. Yani Doktor'un kayın validesi. Fakat bunu çok sonra anlıyoruz. Amy'nin vedası da en az yaşamı kadar dramatik gerçekleşmiştir. Doktor'un bir diğer yol arkadaşı ve Amy'nin sonsuz aşkı olan Rorry Williams ile Weeping Angel kurbanı olmuşlardır.CLARA OSWIN OSWALD

Jenna Coleman tarafından canlandırılmıştır.

"Impossible Girl" Ona Impossible Girl (imkansız kız) denmesinin bir sebebi vardır. Doktor ile bir Dalek'in içinde cupcake yaparken tanışmış ve Doktor'un hayatını kurtarmıştır. Sonrasında Doktor'un telefon numarası bir şekilde eline ulaşmıştır ve böylece Clara'nın Doktor ile olan yolculuğu başlamıştır. "Koş, zeki çocuk. Ve hatırla..." sözünü hafızalarımıza kazıyan Clara da maalesef çok acıklı bir şekilde bizlere veda etmiştir.

BILL

Pearl Mackie tarafından canlandırılmaktadır.

Son doktorun son yol arkadaşı olarak 10. Sezonda hala izliyor olduğumuz bu karakter hakkında şuan yapabileceğim tek yorum hem fiziksel hem de karakteristik açıdan bana Martha Jones'u hatırlattığıdır.

RIVER SONG

Alex Kingston tarafından canlandırılmaktadır.

Doktorun gerçek manadaki yol arkadaşı eşi. Doktorla zeka olarak baş edebilecek tek insan. Fakat asla kavuşamayanlar.

Doktorun uğraştıkları saymakla bitmez ama işte size top listesi!

DALEK

"Exterminate" repliği ile bilinirler. Kendilerinden olmayan her şeyi yok etmek üzerine programlıdırlar. Doktorun en ezeli düşmanlarıdırlar çünkü aralarında geçen çok büyük bir savaş sonucu doktor'un gezegeni ve halkı çok zarar görmüştür. Daleklerin yegane amacı Doktor'u bularak yok etmektir.CYBERMAN

Duyguların kötü ve gereksiz olduklarına inanan, tüm insanları kendileri gibi duygusuz robotlara çevirmek isteyen bir gruptur fakat enteresan olan şey kocaman siyah gözlerinin yanındaki gözyaşıdır.WEEPING ANGEL

Ağlayan melekler olarak bilinen bu grup benim en kötü bulduğum gruptur. Bu melekler karşınızdayken 1 saniyelik bir göz kırpışınızda bile anında yanınızda biterek sizi öldürebilirler. İşin kötü kısmı bunlar dışardan sadece birer heykel gibi görünürler fakat canlıdırlar. Aman gözünüzü kapatmayın!MASTER

John Simm ve Michelle Gomez tarafından canlandırılmıştır.

Doktor'un Gallifrey'den bir dostu olan ancak sonradan düşman kesilen Zaman lordu. Zamanı ve evreni görmek için onun hepsini fethetmesi gerekmediğini Doktor ona hep hatırlatsa da kendi bildiğini okur. Son bedeninde kadın olarak karşımıza tekrar çıkmıştır. Akli melekeleri pekte yerinde olmayan bu lordu daha sonraki zamanlarda yine göreceğimizden hiç şüphem yok.SILENCE

Bu canlılar da her zaman görmeniz gerekenlerdendir çünkü eğer kafanızı çevirirseniz her şeyi unutursunuz.

ZYGONLAR

Kılık değiştirenler olarak bilinirler. Karşınızdaki zygon da olabilir benden söylemesi.

VASTHA NERADA

Havada dolanan piranalardır. River Song ile ilk tanışmamız bu canlılar eşliğinde olmuştur.


Trailer ve Galeri


Çise Kebabcı

Bir gün televizyonda denk geldiğim bir dizi sahnesi çok ilgimi çekti ve izlemeye devam ettim. Sonrasında araştırmam sonucu bu dizinin Doctor Who olduğunu keşfettim ve bu hem internet hem de yabancı diziler ile tanışmamı sağladı...

Tarih :  4 Mayıs 2017
Doctor Who Bölüm İncelemeleri
Doctor Who Haberleri

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com