TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
The Walking Dead
1277


LL Puanı
83

Yürüyen Ölüler

Gösterim Tarihi: 2010-
Türü: Dram / Korku
Yaratıcı: Frank Darabont
Sezon: 8
Bölüm: 115
Yapımcı: AMC
Oyuncular: Andrew Lincoln (Rick Grimes), Chandler Riggs (Carl Grimes), Norman Reedus (Daryl Dixon), Melissa McBride (Carol Peletier), Lauren Cohan (Maggie Greene), Danai Gurira (Michonne), Steven Yeun (Glenn Rhee)Bir virüsün yayılması sonucu artık ölülerin de aranızda olduğu apokaliptik bir dünyadasınız. Ama bu ölüler hiç iyi niyetli değiller, sizi ilk fırsatta yemek üzerine programlılar. Adı üzerinde onlar zombiler! 2010 yapımı olan ve çekimleri Amerika'nın Atlanta eyaletinde gerçekleşen bu zombi dizisi aslında yazar Robert Kirkman ve çizer Tony Moore tarafından yaratılan ve yayımı devam eden, siyah-beyaz Amerikan çizgi roman serisinin uyarlamasıdır. Çizgi romanı okumamış olsam da okumuş olan kitleden her zaman gelen tepki bu uyarlamanın bire bir olmadığıdır. Sanat kurgusu açısından ele alacak olursak çekimlerin çok zor olduğu aşikar. Gerek ana karakterlerin kostümleri gerek zombilerin fx makyajları takdir toplaması gereken unsurlardır.  Bir de oldukça geniş alanlarda çekiliyor olması ve geniş oyuncu kadrosu (zombiler dahil) çekimlerin zorluğunu arttıran etmenlerdendir.

Dizi ile ilgili sizi uyarmam gereken nokta ise The Walking Dead her ne kadar zombileri içerse de bir bilim kurgu ya da aksiyon dizisi değil, dram dizisidir. Bu sebeple de sürekli aksiyon bekleyen bir izleyici iseniz bu diziden istediğiniz verimi alamazsınız. Ama bu dizinin monoton ya da sıkıcı olduğu anlamına gelmez. Eğer dizinin vermek istediğini doğru algılarsanız izlemekten zevk alacağınıza eminim. The Walking Dead bazı bölümlerinde sizi aksiyon ve gerilimin en dibine sürükleyebiliyor olsa da asıl görmeniz gereken tema dünyanın hem zombiler hem de insanlık açısından geldiği durumdur. Birlik olunması gereken zamanda bile insanların çıkarları doğrultusunda birbirleriyle nasıl acımasızca savaşabildiklerini ve hatta zombileri aracı olarak kullanabildiğini görebileceğiniz bir dizidir. Asıl düşman hiçbir zaman sanıldığı üzere zombiler değil insanlığın ta kendisidir.

Peki dünyanın geldiği bu vaziyet ile nasıl tanışıyoruz? Ana karakterimiz başarılı bir şerif yardımcısı olan Rick Grimes'ın bir çatışma sonucu girdiği komadan bir hastanede uyanması ile başlayan bu serüvende birçok karakter çeşitli zamanlarda diziye giriyor ve çıkıyor. Aslında dizide karakterlerin tahmin edilebilirliğinin az olması dizide her zaman "Ya bu önemli karakter ölmez, yok ya ölür mü acaba? Bundan hayır gelir mi?" ikilemlerini yaşamanıza sebep olacaktır. Unutmayın ki hiç ummadığınız hatta büyük bir sevgi ile bağlı olduğunuz karakterler bu dizide ölebilirler. Ya da yenilmez sandıklarınız yenik düşebilirler. Hatta hiç ummadıklarınız müttefik ya da düşman olabilirler. Ancak çoğu karakterin dizideki yerlerinin çok önemli olması ve izleyiciyi kendine bağlayabilmesi özelliği ile bu travmalardan kurtulmanız çok zor olmayacaktır. İsterseniz şimdi bu karakterlerden bazılarına göz atalım.

Rick Grimes: Başarılı bir şerif olmasının getirdiği tecrübe ile olsa gerek insanları etrafına toplayarak onlara liderlik edebilmeyi başaran bir karakterdir. Sıradan bir polis memurluğundan bir lider olmaya giden bu süreçte başlarda oldukça vicdanlı olan bu karakterin sonrasında karşılaştığı kötülükler nedeniyle nasıl acımasız bir insana dönüştüğüne ve bu dönüşüm sırasında yaptığı vicdan muhasebelerine, kendi ile savaşmasına şahit olacaksınız.

Lori Grimes: Tamam, yani eşin ortalarda yok ama insan bekler be ablacığım, boyunca çocuğun var sana yakıştıramadım. (Spoiler geliyor) Her ne kadar hatalar yapmış bir karakter olsa da olayın şokuna veriyoruz. Gidişi üzmüştür.

Carl Grimes: Rick'in oğlu olan Carl küçücük bir çocukken yüzleştiği acılar ve vermesi gereken mücadeleler neticesinde, tam da Rick'in oğlu olmaya yaraşır bir biçimde savaşçı bir delikanlı olmayı başarmıştır. Resmen elimizde büyüdü çocuk.

Shane Walsh: Rick'in hem can dostu hem de iş arkadaşıdır. Olmaz olsun böyle arkadaş daha fazla konuşamayacağım...

Andrea: Başlarda var olan bu karakterin yaptığı en önemli şey Vali ile olan münasebeti olmuştur.

Darly Dixon: Mükemmel bir iz sürme ve av yeteneği olan Darly okları ile tanınır. Rick'in yanında her zaman bir sağ kol olarak kalmayı başarmış, aslında biraz içine kapanık bir karakterdir ki bunun sebebi karakterinin zayıflığından değil güçlülüğünden gelir. İnsanlara güvenmek konusunda her zaman temkinli olan Darly, av yeteneğini artık zombiler ve düşmanları üzerine kullanmakta ustalaşmıştır.

Glenn: Başlarda oldukça çekingen bir karakter olmasına karşın ki bu saygısından gelir sonrasında Maggie ile olan birlikteliğinin ve gruba dahil olmasının getirdiği sorumluluk ile sınırlarını aşmış bir karakterdir.

Maggie Greene: Karşılaştığımızda asi bir genç kız olan Maggie de yaşadıkları sayesinde olgunlaşan karakterlerdendir. Glenn ile mutlu mesut yaşarken başına gelenler ise onu daha da güçlü kılmış ve bir lider olmaya yaklaştırmıştır.

Carol Peletier: Tam bir kadının gücü sembolüdür. Zombi istilasından önce ve sonrasındaki kısa bir süreçte hep eşinden şiddet gören çilekeş bir kadın olmasına rağmen sonrasında kendini bulmuş, güçlenmiş ve tahmin edebileceğinizden çok farklı, kurnaz bir savaşçıya dönüşmüştür.

Michonne: Kılıç ustası olan çok güçlü bir kadındır kendisi. Çok sonraları diziye gelmiş olsa da çabucak gönülleri çalan Michonne (Dikkat spoiler geliyor) Rick ile olan birlikteliği sebebiyle de sanırım kalplere kazınmış durumda.

Sasha Williams: Aslında oldu olası güçlü bir karakter sergileyen grubun sevilen bir üyesi olan Sasha gelişinden çok gidişiyle konuşulan bir karakterdir.

Abraham Ford: Koca adam der susarım, grupta emeği çoktur.

Eugene Porter: Sevsek mi sevmesek mi diye sürekli tereddütte kalacağınız bir karakter olan Eugene (Ufak spoiler geliyor) ortalıkta "Ben tedaviyi biliyorum" diye dolanarak kendini Abraham aracılığı ile güvene alan ama hiçbir şey bilmediğini öğrendiğimiz fazla zeki , asosyal karakterdir. Size tavsiyem bence çok sevmeyin.

Rosita Espinosa: Abraham ve Eugene ile çıktığı yolda onlarla beraber gruba katılan delikanlı bir kızdır kendisi.

Morgan Jones: Adam bir sakin bir deli anlayamadım doğrusu. İşlevi çoktur ama sağı solu da belli olmaz.

Tara Chambler: Sebepsiz yere ısınamadığım bir karakter. Arada bir işe yarar.

Seth Gilliam: Rahibimiz eksikti o da oldu, tamamız. Başlarda ödlekliği sebebiyle sinir bozucu olsa da sonradan arap atı misali açılan katakterlerdendir.

Aaron: Bir geldi pir geldi her işe koşar, savaşta önde yer alır. Sonradan gelmesine rağmen kalplerde yerini edinmiştir.

Paul Monroe: Bizler onu Jesus olarak biliriz. Diziye katıldığı andan itibaren gösterdiği performans ile kendini sevdirmeyi başarmış harika bir insandır. Laf yok!

The King: Kim evcil hayvan olarak bir kaplan besler. Tabii ki The King! Kendine ait bir krallığı vardır ve Negan'dan illallah edenler arasındadır. Kendisi harika bir müttefiktir.

Vali: Lanet olası azılı bir düşmandır. Vali ile çetin savaşlar göreceğinize emin olabilirsiniz.

Negan: Aşırı lanet olası, aşırı azılı bir düşmandır. Lucille adını verdiği ve aşırı bağ kurduğu beyzbol sopası ile avlarını adeta püre haline getirir. Karşısında altına işememek zordur. Oldukça sinir bozucu olup aynı zaman da da oldukça sempatik olarak kafalarımızı karıştıran bir karakter olmayı nasıl başarmıştır bilinmez ama gruba çok fazla kötülük etmiş olması sebebiyle Rick ve bir çok karakter tarafından kara listeye alınmıştır ki inanması güç olsa da büyük bir savaş kaçınılmazdır.

Şimdiye kadar karşılaştığımız karakterlerden en önemlileri bunlar olsa da devam eden süreçte karşılaşacağımız yepyeni karakterler olacağına eminim. Bakalım ilerleyen sezonlarda bizleri neler bekliyor...


Trailer ve Galeri


Çise Kebabcı

Bir gün televizyonda denk geldiğim bir dizi sahnesi çok ilgimi çekti ve izlemeye devam ettim. Sonrasında araştırmam sonucu bu dizinin Doctor Who olduğunu keşfettim ve bu hem internet hem de yabancı diziler ile tanışmamı sağladı...

Tarih :  10 Kasım 2017
The Walking Dead Bölüm İncelemeleri
The Walking Dead Haberleri
The Walking Dead'de Bizleri Neler Bekliyor?

The Walking Dead'in 8. sezonu hızla devam ederken acaba gelecek bölümlerde bizleri neler bekliyor?

Humble Bundle'dan Ücretsiz The Walking Dead Steam Anahtarı

Humble Bundle, Telltale Games'in geliştirip yayınladığı The Walking Dead: Season 1 için kısa süreliğine ücretsiz Steam anahtarı dağıtıyor.


OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com