TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Ghost in the Shell
1238


LL Puanı
64

Kabuktaki Hayalet

Gösterim Tarihi: 2017
Türü: Bilim-Kurgu / Aksiyon
Yönetmen: Rupert Sanders
Süre: 107 dk
Yapımcı: Paramount Pictures
Ülke: ABD
Oyuncular: Scarlett Johansson (Major), Pilou Asbæk (Batou), Takeshi Kitano (Aramaki), Juliette Binoche (Dr. Ouelet), Michael Pitt (Kuze)


2017 yılında izleyiciyle buluşan ve başrolünde oldukça sevilen Marvel filmlerinin bir karakteri olan Black Widow'dan tanıdığımız Scarlett Johansson'ın yer aldığı Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet) ünlü anime yönetmeni Mamoru Oshii'nin 1995 tarihli anime filminden esinlenen, bilim kurgu ve aksiyon temasının beraber işlendiği bir yapıttır.

Eğer bilim kurgu, distopya, yapay zeka, robotlar vb. konulardan hoşlanıyorsanız Ghost in the Shell'i seveceğinizi düşünüyorum ama yine de beklentinizi çokta yüksek tutmayın derim ben. Her ne kadar filmin konu bazında çok iyi olduğunu düşünsem de, bu konuyu işleme şekli biraz sıradan kaldı gözümde. Aslında filmde gösterilen gelecek dünya bence iyi kurgulanmış. Her yerde göklere kadar uzanan çirkin binaları, kat kat yükselen yolları, hologramları, fazla teknolojinin yarattığı kasveti görebiliyorsunuz. Ek olarak bu fazla teknoloji merakının insanlık olgusunu nasıl yok edebildiğini. Benim bu filmi sıradan bulmama neden olan şey bana göre filmin daha uzun, detaylı ve gizemli olması gerektiğiydi. Eğer yapay zeka ile ilgili bir şeyler izliyorsanız daha çok kafa yorabilmelisiniz, film gizem yaratmaya ve sizin bunları çözebilmeye çalışmanıza olanak vermeli, merak etmelisiniz ve bazı yönlerden sizi yanıltabilmeli, her şey su gibi akmamalı ve ona göre gelişen daha etkileyici ve mantığa dayalı aksiyon sahneleri sunmalı.

Ek olarak size önerim Westworld isimli dizi olacak. Bu dizi de aynı tema üzerine kurulu fakat bu tema tam da bahsettiğim özellikler ele alınarak işlendiğinden çok daha verimli olmuştur. Westworld incelememi de sitemizdeki diziler bölümünden okuyabilirsiniz.

Filmin konusunun, yakın gelecekte bizi bekleyen yapay zeka ve robotik insanlardan ibaret olduğunu söyleyebilirim. Gelecekte insanlar ve makineler arasındaki çizgi yok oluyor. Teknolojideki gelişmeler insanların kendilerine sibernetik parçalar takabilmesine izin veriyor. Hanka robotik şirketi denilen ve devlet tarafından desteklenen oluşum bu çizgiyi daha da bulandıracak bir ajan geliştiriyor. Bunu insan beynini tam bir sentetik bedene nakil ederek gerçekleştiriyor ve böylece insan ile robotun en güçlü özelliklerini birleştiriyorlar. Sonuçta karşımıza 2571. Proje olan Mira çıkıyor. Mira, makinelerin sadece emirleri uygulamaları, hissedememeleri, planlayamamaları yönünden onlardan ayrılıyor çünkü o gerçek bir insan beynine sahip. Ve şirket sahibi Mira'yı siber suçlarla savaşan, şirket bilgilerinin dışarıya sızmasını engelleyen bir silah olarak 9. Birim'e atıyor. Mira düşmanlarıyla savaşıyor. Bu aşamada fiziksel olarak oluşan zararlar tamir edilebiliyor olsalar da zihnin yarattığı bazı anı kesitleri, sesler, görüntüler Mira'yı rahat bırakmıyor. İşte gerçekler tam da bu noktada gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Uyarı! İncelemenin devamı spoiler içerir.

Aslında Mira'ya geçmişi ile ilgili anlatılanların doğru olmadığını öğreniyoruz ve onun yapılışı hakkındaki yalanları. Mira bu ülkeye gelirken teröristler tarafından bulunduğu tekne batırılıyor ve bu sırada ailesi ölüyor sanıyor çünkü ona sahte anılar verilmiş. Ayrıca mira türünün ilk örneği olduğunu zannederken bunun bir yalan olduğunu öğreniyor. Meğer Mira'dan önce yapılmış olan 98 başarısız deney varmış ve bunlardan biri Hideo Kuze imiş. Kuze ile karşılaşmasından sonra gerçekleri bir bir öğrenen Mira artık şirket sahibinin düşmanı haline gelmiştir ve yok edilmesi emri verilir. Fakat Mira'yı yapan doktor onun ölmesini istemez ve ona tüm geçmişini verir ve Mira annesini bulur.

Annesi kızı Motoko'nun 1 yıl önce öldüğünü ve devletin kızının intihar ettiği söyleyerek ona küllerini verdiğini anlatır. Aslında Motoko teknolojinin hayatımızı nasıl yok ettiği hakkında bildiriler yazan biriymiş ve gerçekten de onun hayatını yerle bir etmiş. Sonrasında Kuze ile görüşmeye giderken 98 denek ve kendisine yapılan zorlamaları, işkenceleri hatırlayan mira Kuze ile karşılaştığında Kuze ona kendi yarattığı ağa gelmesine teklif eder. Böylece şirketin ötesinde evrilip onlardan intikam almayı ister. Şirket sahibi ile zorlu bir savaş verirler bu sırada Mira Kuze'ye onunla gitmeye hazır olmadığını söyler ve Kuze her zaman onunla olacağını söyleyip kabuğunu terk eder. Mira o savaş alanından dostu Batau tarafından kurtarılır. Filmin sonlarına doğru şirket sahibi Aramaki tarafından öldürülür, Mira annesine gerçeği açıklar.

Ve incelememi Mira'nın filmin sonunda söylediği şu sözlerle bitiriyorum; "Zihnim insan, bedenim yapay. Türümün ilk örneğiyim ama sonuncusu olmayacağım. Bizi tanımlarlarmış gibi anılara tutunuruz ama bizi tanımlayan yaptıklarımızdır. Hayaletim bizden sonrakilere erdemimizin insanlık olduğunu hatırlatmak için hayatta kaldı. Kim olduğumu ve ne yapacağımı biliyorum".


Trailer ve Galeri


Çise Kebabcı

Bir gün televizyonda denk geldiğim bir dizi sahnesi çok ilgimi çekti ve izlemeye devam ettim. Sonrasında araştırmam sonucu bu dizinin Doctor Who olduğunu keşfettim ve bu hem internet hem de yabancı diziler ile tanışmamı sağladı...

Tarih :  25 Nisan 2017
Ghost in the Shell Haberleri

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com