TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Ready Player One
1015


LL Puanı
80

Başlat

Gösterim Tarihi: 2018
Türü: Bilim-Kurgu / Macera
Yönetmen: Steven Spielberg
Süre: 140 dk
Yapımcı: Warner Bros.
Ülke: ABD
Oyuncular: Tye Sheridan (Parzival/Wade), Olivia Cooke (Art3mis/Samantha), Ben Mendelsohn (Sorrento), Lena Waithe (Aech/Helen), T.J. Miller (I-R0k), Simon Pegg (Ogden Morrow)


Filmi cuma günü son seansta izledim, keza baştan tahmin ettiğim gibi filmin kendisi milyon tane gönderme barındırıyor ve haliyle, kendimi bile yanımdakini dürtüp tanıdığım karakterleri gösterip anlatma isteği uyandırmaya yetti. Kalabalık bir seansta oluşacak konuşma çılgınlığını düşünemiyorum. Birkaç gündür internetin en ücra köşesinde bile filme dair bir sürü “Easter Egg” mevcut; hatta dikkatli bakacak olursanız filmin adında dahi bir bulmaca mevcut.

Steven Spielberg, kimilerine göre yaşlanmış olmasına rağmen sinemanın o eski altın devirlerini anımsatan son efsanelerden biri olarak görülebilir; ancak gerek filmdeki göndermeleri olsun gerekse müzik seçimi olsun insana “İşini biliyor.” dedirtiyor. Filmin kendisi tam bir oyun ve efsanevi filmlerin göndermeleri ile dolu. Yalnızca filmde görebildiklerimin yanı sıra, eve dönüp baktığımda arka plandaki hayatta göremeyeceğim karakterleri fark edince şok oldum. 

Filmin başlangıcı aslında tipik Hollywood filmlerinde olduğu gibi, fakir ancak sıra dışı ana karakterin tanıtımı ve gerçeklikten kaçışı ile başlıyor; ki bu kavram üzerinden yapılan filmlerin sayısı sayılamaz bile. Sonuçta, kişi Steven Spielberg olunca, bu tarz yaklaşımları sıkça kullanan bir insan olarak baştan bu olay dizisini kabul ediyorsunuz. Filmin sizi esas içine aldığı nokta ise Oasis! Filmde Oasis’in bizlere açıklandığı noktadan itibaren yaratılan görsel şölen herkesi koltuklarına kilitliyor. Tekrar tekrar şu durumun altı çizilmeli; dibine kadar Hollywood klişeleri ile dolu. Esas oğlanın ailesini kaybettikten sonra evdeki huzursuzluğu ve yalnızlığından tutun da; sadece kendisinin özel olduğu bir durumun, bütün olayların anahtarını barındırıyor oluşuna, romantik komedi filmlerinde bolca kullanılan filmin sonunda esas kızı öpme sahnesine kadar her şey buram buram Hollywood kokuyor. Bu durum rahatsız ediyor mu? Zaman zaman aslında şöyle olmalı dediğiniz ama öyle olmayan anlarda iç bayıcı gelebiliyor; ancak yine de bir görsel şölen eşliğinde film sizlere bu hissiyatı yaşatmamaya özen gösteriyor. Benim gibi, filmleri en dibine kadar izlemeyi seven ve oyunlara kıyısından köşesinden alakası olan herkesin filmi izlerken dolduğunu ve grupça gidilen bir seanstan sonra arkadaşlar arasında uzun uzun filmin tahlilinin yapılacağına eminim! “Keşke tek başıma değil de yanımda biri ile gitseydim ve film boyunca dürtüp, filmde bildiğim şeyleri kısık sesle açıklayabilseydim.” hissiyatını filmin ilk yarısında fazlasıyla hissettim.

Bu elbette, tekrar altını çizeceğim gibi, Steven Spielberg’in başarısı. Filmi izlerken hissettiğim şey, bir noktada, özellikle 2000’ler öncesine ait filmlerin bir hayli kullanılmış olması. Bu yalnızca filmin içerisine “Easter Egg” koymanın ötesinde; Steven Spielberg’in yaptığı şey kendi deneyim ve izlenimlerini bir araya toplayıp; zamanında insanların aklına yer etmiş, içlerine işlemiş kilit karakterleri alarak bir geçmişe saygı, onu gelecekte de anma isteği gibi geldi. Filmde bahsi geçen filmlerin ve oyunların karakterleri arka planda doldurma olsalar da, gerçek hayatta var olan Geleceğe Dönüş filminin DeLorean’ından tutun da, Gundam’a kadar olan karakterler hep ön planda ve onlar aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen insanların gözünde hala birer efsaneler. 

Esas oğlanın karakterinin açıklanışı, kötü tarafın tanıtımı, esas kız ve sadık dostlarla karşılaşma-tanışma, kötü tarafın gücünün doruğuna doğru ilerlerken esas karakterin bunu durdurma ve ortama barış getirme çabasında ilerleyişi, filmin sonuna doğru kötü tarafın gücünde doruk noktası yaşanırken iyi tarafın kırılma anında ve gelen destekler ile durumu tersine çevirip ortama barış getirmeleri, esas oğlanın esas kızı öpmesi ve hayatlarının kalanında nasıl yaşayacaklarına dair kısa bir görsel ile son bulması… Bu kalıbı alıp herhangi bir romantik komedi, bilimkurgu ya da benzeri filmlere uyarladığınız zaman aşağı yukarı aynı ilerleyişte olduklarını görürsünüz; ancak filmin kendisi bunu görselliği ile o kadar güzel yediriyor ve insanlara duyguları gayet güzel aşılıyor ki, sorgulama ihtiyacı duymuyorsunuz. 

Bir kere sorgulamaya başlarsanız Kira karakteri ile Hollywood’un olayı ya da sonrasında ortağı ile nasıl evlendiğine dair bir anlatım yok. İhtiyaç var mı? Filmde anlatılanların izleyiciye net verilmesi gerekliliğine girmemiş burada Spielberg amcamız; yalnızca olan olayları üstün körü anlatıp bizlere “Bunlara takılmaya gerek yok, yazar o kadar ayrıntılı yazmak istemedi." ya da “Yazmayı akıl edemedi, siz olanın keyfini çıkarın’’ diyerek bu tartışmayı başlamadan bitirmişe benziyor. Bir an önce filmi tekrar izlemek için can atıyorum; çünkü yalnızca bir defa izlenilecek filmlerden ziyade birkaç kez üzerinden geçip, olanı ve kaçırılanları tekrar tekrar görmeyi isteyeceğiniz bir film. Bunun yanı sıra klişe bir olay örgüsü ile efsaneler arasında pek yer edinemeyecek bir film denilebilir.


Trailer ve Galeri


Cankat Toprakçıoğlu

AoE2 ile oynamaya başladığım ilk oyundan sonra 6 sene akıl hastaları ile vakit geçirerek oyun oynamanın ve hayal gücünün doruklarında bir çocukluk geçirdikten sonra; ortaokul döneminde çalkantılı bir dönem olan "Knight Online" bağımlılığım beni kötü yerlere sürüklese dahi ardından gelen silkelenme ve geç keşfedilen gerçek oyunlar sayesinde aydınlanmaya vardım.

Tarih :  1 Nisan 2018
Ready Player One Haberleri

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com