TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Deadpool 2
771


LL Puanı
80

Deadpool 2

Gösterim Tarihi: 18 Mayıs 2018
Türü: Aksiyon / Macera / Komedi
Yönetmen: David Leitch
Süre: 119 dk
Yapımcı: Twentieth Century Fox Film Corporation
Ülke: ABD
Oyuncular: Ryan Reynolds (Wade Wilson / Deadpool), Josh Brolin (Nathan Summers / Cable), Morena Baccarin (Vanessa)


Deadpool 2’nin vizyona girmesi ile büyük bir merak içinde filme gittim. Sonuçta uzun zamandır internet ortamında Ryan Reynolds hiç boş durmadan, çeşitli göndermeler ve farklı ünlüler aracılığı ile filmin ön hazırlığını hız kesmeden yapıyordu. Haliyle ilk filmin düşük bütçe ile iyi film çıkarma gayesinden sonra, para ile neler yapılabilir merak ediyordum.

Öncelikle şunu belirteyim senaryo beklediğim seviyede değildi, CGI kimi yerlerde olmamış denilecek kadar bariz kötü görüntüler içeriyordu, ilk filmdeki bütüne yayılmış komedi etmeni burada topaklanmış gibi belirli noktalarda mevcuttu; ancak güldürürken de çok iyi güldürdü. Dram dolu sahnelerinde de salonda üzülme nidaları rahatça duyulacak şekilde yükseliyordu ve filmin sonunda bütün çiftler daha bir içtenlikle sarılıp filmi tahlil ettiler. Peki, bu artı ve eksi özellikler nasıl barınabiliyor?

Eğer eksik senaryo, orta halli CGI olağan haliyle gitseydi, üçüncü sınıf Amerikan bilimkurgu fantastik filmlerinden birine bakıyor olabilirdik lakin filmi gerçekten üst sıralara taşıyan iki şey var; Ryan Reynolds ve onun hedefe tam oturan mizahı. Filmin daha ilk açılış sekansında zaten Ryan Reynolds izleyicileri yanıltmayacak şekilde bir görsellik sunarken ilk dakikadan en sevdiği konuya ve kişiye göndermede bulunarak bizleri selamlıyor. Hatta Deadpool sadece ait olduğu Marvel ve Fox evrenleri ile sınırlı kalmayarak herkesi şaşırtarak DC ve Warner Bros.’a da sağlam ve herkesin dillendirdiği göndermeleri de sallayarak ortalığı bayağı bir kızıştırmaktan geri durmamış. Öyle ki filmin çıkışından sonra Warner Bros. Resmi Twitter hesabından şakayla karışık Ryan Reynolds’a yüzüğü geri vermesini istiyorlar. Bu da direkt Green Lantern ile alakalı ki filmde de özellikle “after credits” sahnesi ile bağlantısı izleyenleri bayağı güldürüyor. 

Peki, senaryoda neden sıkıntılar var? Komedinin komedi olabilmesi için içerisinde dram ögeleri de barındırıyor olması gerekir. Kısacası bir şeye gülebilmemiz için öncesinde ya da ortasında, aksi ya da üzücü bir durum yaşanmalı ki; ardından yaşanacak olaylar o filmi komik hale getirsin. Deadpool bu filmde komedi ve dram seviyesini ilk filme göre daha eşit dağıtmış, bu da filmde bir sahnede kahkaha atabilirken bir diğer sahnede sizi şaşırtacak ya da o an üzebilecek durumlar ortaya çıkabilmekte. Senaryonun sıkıntısı bu geçiş aşamalarında sizi bir nebze yorabilir. Yani olayların ilerleyişinde insanların verebileceği tepkilerin geçişini hızlı yapmaları ya da bazı diyaloglarda cümlelerin çok havada kalması birkaç kez sizi filmden koparabilirken, toparlama işini de filmin içinde yalnızca süper kahraman evrenleri ile yetinmeyip eski ve yeni pek çok filme atıfta bulunarak güzelce yapıyorlar. Atıfta bulunmanın sayısının çokluğundan ötürü hala daha internet ortamında filmin yaptığı ve çok da bariz olmayan göndermeler konuşulup tartışılıyor. 

Benim en çok hoşuma giden noktalardan biri de Marvel çizgi romanlarında ve bir zamanların Fox çizgi dizilerinde sıkça rastladığımız bir süper kötünün sonunda güzel şekilde filmde kullanılmış olması. Lakin üzücü durum ise özellikle Brooklyn 9-9 dizisinde Çavuş Terry karakterini canlandıran ve kendisini milyonlara sevdiren Terry Crews’ın fazla hızlı şekilde filme girip çıkması oldu. Lakin filmde en çok şaşırdığım nokta ise görünmez kahramanın kablolara takıldıktan sonra görünür olduğu an diyebilirim. Deadpool filmin daha en başında bu filmin bir aile filmi olduğuyla alakalı bizleri uyardığında fazla dikkate almamıştım lakin izleyecek olan herkese bunun bir aile filmi olduğunu gerçekten söyleyebilirim ve ilk film kadar espri ağırlıklı olmadan, dram yönü kuvvetli etkileyici bir film ortaya çıkmış. Son olarak da umarım yeni bir Deadpool filmi gelmez de Deadpool’u başka süper kahramanların yanında, onların başına bolca dert açarken görürüz o zaman daha eğlenceli hale gelir keza iki tane başlı başına Deadpool filmi bana göre kafi. 


Trailer ve Galeri


Cankat Toprakçıoğlu

AoE2 ile oynamaya başladığım ilk oyundan sonra 6 sene akıl hastaları ile vakit geçirerek oyun oynamanın ve hayal gücünün doruklarında bir çocukluk geçirdikten sonra; ortaokul döneminde çalkantılı bir dönem olan "Knight Online" bağımlılığım beni kötü yerlere sürüklese dahi ardından gelen silkelenme ve geç keşfedilen gerçek oyunlar sayesinde aydınlanmaya vardım.

Tarih :  22 Mayıs 2018
Deadpool 2 Haberleri
Deadpool 2 İçin Yeni Fragman Yayınlandı

Bugün yayınlanan yeni fragmanda daha önceden bildiklerimize ek olarak, film ile ilgili genel bir olay örgüsü ve yeni karakterlerin kısa tanıtımına şahit olduk.


OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com