TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
İzmirCon'18 Etkinliğinden Notlar

İzmir 12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde, bu yıl 16.sı düzenlenen İzmircon’18 etkinliklerine yine ev sahipliği yaptı. 

Sıradışı, rengarenk standların ve birbirinden iyi cosplayer’ların yer aldığı bu buluşmaya gittiğimde en çok ilgimi çeken ve etkinlikteki en özel yere sahip dört stant ile kısa röportajlar yapıp, takip ettiğim isimleri burada sizlerle paylaşmak istedim.

Emre’nin Anime Manga Tükkanı

LL: Neden Tükkan?

- Müşteriler belirledi ismi. Ben ilk olarak “One Piece Türkiye” sayfamdan satış yapıyordum . Ancak sayfada bu işin içine fazla girince bundan rahatsız olan insanlar oluştu. Ben de yeni bir sayfa açmaya karar verdim; ancak isim bulamayınca One Piece Türkiye takipçilerine sordum ve oradaki insanlar bu isime karar verdiler. 

LL: Ben yaklaşık üç senedir takip ediyorum.

- 7-8 sene oldu. Yaklaşık 5 senedir İzmircon’a geliyorum ve burada stant açıyorum.

LL: Türkiye’de bu işi sıfırdan yapan sayılı insanlardansın.

- Baba parası yemeden, biraz da şansın yaver gidince olabiliyor; sonuçta esnaflık bu. İki senedir işlerim biraz sıkıntılı. 

LL: İzmircon’u nasıl buluyorsun?

- Ben buraya 2011’de de geliyordum, o zamanlar 5-10 kişi oluyordu ve cosplay yapan insanlar dışarıdan o kadar çok olumsuz tepki alıyorlardı ki, ben buradan ağlayarak çıkan insanları gördüm. Bir noktadan sonra ana akım cosplay tarafına dönünce haliyle burada da daha saygın ve geniş katılımlı bir etkinlik oluşmaya başladı. Tabi bunda yayın yapılan platformlardaki, özellikle cosplay yapan kızların etkisi büyük oldu.

LL: Facebook’ta Emre’nin Anime Manga Tükkanı’ndan başka sayfan var mı?

- One Piece Türkiye var, ancak devamlı spoiler paylaşan değil; yalnızca manga ve içeriği ile ilgili paylaşım yapan sayfa benim. Profil fotoğrafı olarak da ortasında One Piece Türkiye yazan Luffy var, oradan ulaşabilirler.

LL: Senin işine başlamayı düşünenlere ne tavsiye edersin?

- Okuyun, ben okumayı unuttuğum için bu hale geldim. Benim işimi yapacak insanlara Allah sabır versin. Çünkü ben lisanslı ürün satarken birisi gelip “Bunlar Ali Express’te 2 dolarken sende neden 20 lira?” diye soracaklar, devamlı insanlarla uğraşmak zorunda kalacaklardır.

Tuhaf Şeyler Dükkanı

LL: Neden Tuhaf Şeyler?

- Aslında tuhaf şeyler değil; ancak bilmeyen birisi için tuhaf geliyor bizde olanlar. Bizim işimiz geek toplumu için gayet normalken dışarıdan bakanlara bayağı tuhaf. Bizim yaptığımız şey eski zamanlardaki materyalleri ya da retro şeyleri çıkartıp görselliğe döküp sunmak. Eşyaların bir kısmını eşim yaparken gözlük ya da tabloyu ben yaptım.

LL: Yaptığınız şey gayet güzel, keza Türkiye’de “steampunk” materyal bulmak gerçekten zor. Ya yüksek meblağlar ile bir şeyler alabiliyorsunuz ya da yetenekli iseniz kendiniz tasarlayabiliyorsunuz. Peki, eski şeylere olan merakınızda Anadolu’nun geçmişi de var mı?

- Osmanlı veya Türk efsaneleri ile ilgili bir tema, etkinlik olduğu takdirde bunlara uygun da gotik konseptler yapılabilir. 

LL: Sizlerin yaptığı herhangi bir etkinlik ya da buluşma var mı?

- Çok isteriz ancak çok mümkün değil, çünkü bir etkinlikte en önemli şey mekan; ancak bulunduğumuz yerde bu çok mümkün değil.

Viking Araştırmaları Derneği

LL: Etkinliğin en garip standı olabilirsiniz.

- Aslında en garip denemez. Ben Viking doktorası yapıyorum.

LL: Viking Araştırmaları Derneği ne kadar zamandır var?

- İki sene oldu, İzmir kökenli bir dernek. Akademisyenler olarak kurduk. Şunu söylemeliyim ilgi son yıllarda Türkiye’de bayağı artıyor. Yaklaşık olarak bir sene önce TÜBİTAK bursuna başvurmuştum ve doğruyu söylemek gerekirse fen kökenli olan TÜBİTAK’ın sosyal bilimlere desteği yeni yeni artıyor. Şansımı denedim ve bana burs verdiler, umarım bu tip işler artar; sonuçta bu biraz vizyon meselesi.

LL: Peki, sizin derneğinize üye olmak isteyen bir kişi sizlere nasıl ulaşabilir?

- Viking Araştırmaları Derneği Facebook Sayfası ile iletişime geçebilirler ya da Viking Araştırmaları Derneği internet sitesine girerek üyelik başvurusunda bulunabilirler.

LL: Peki dernek sadece elit bir gruptan mı oluşuyor yoksa herkese açık mı?

-Elit olma gibi bir çabamız yok. Gayemizi anlatabildiğimiz herkese kapımız açık; ayrıca elit olma gibi bir derdimiz olmadığı gibi elit olmak ile ilgili bir korkumuz da yok.

Tesis Industries

LL: İsminizi sorabilir miyim ayrıca bu işe neden girdiniz?

- Adım Berk. Yaptığım işi soruyorsan; önceki işimde aşırı stres, yorgunluk ve sürekli kurumsallık olunca -bizim patronlar arasında yaygın olarak- her şeyi para ile görmeye başlıyorsunuz, işimi sevsem de sektör bana uygun olmayınca istifa edip elimde olan para ile kendi işimi kurdum.

LL: Peki, neden bu tür bir işe giriştiniz?

-Burada motivasyon çok önemli. Bazen küçük arkadaşlarımız geliyor ve oynadığı bir oyundaki kılıcı bizde görünce yüzünde oluşan o mutluluk hakikaten yaptığımız işin aslında ne kadar değerli olduğunu gösteriyor; çünkü gördüğün, bildiğin bir kılıçla duygusal bir bağın varken ona sahip olmak apayrı bir tatmin oluşturuyor insanda.

LL: Peki bir kılıcın yapımı yaklaşık ne kadar zaman alıyor?

- Ortalama bir kılıcı yapmamız yaklaşık iki günü alabiliyor, ancak kılıcın şekli ya da istenilen şeylere göre süre uzayabiliyor.

LL: Tesis olarak şu anda neler yapıyorsunuz?

- Çeşitli kılıçları tahtadan ve plastikten farklı boyutlarda yapıyoruz, keskin olmayan renkli karambitler var. Genelde karambit satılıyor ve özellikle velilerden bu yönde talepler geliyor. Dışarıda bu bıçaklar keskin olarak satılıyor ve 12-13 yaşındaki çocukların elinde görebiliyorsun, satan da bunu kime sattığını umursamıyor. O yüzden aileler; ucu küt, keskin olmayan bu karambitler diğerlerine nazaran daha güvenli olduğu için bizden almayı tercih ediyorlar.

 

533 533


Tarih :  20 Mayıs 2018   Ekleyen :  Cankat Toprakçıoğlu  


Diğer Haberler
Pax Romana: Romulus Steam Mağaza'da Yerini Aldı!
Steam 2018 Cadılar Bayramı İndirimleri: En İyi Fırsatlar
Steam 2018 Yaz İndirimleri: En İyi Fırsatlar
For Honor: Starter Edition Kısa Süreliğine Ücretsiz Oldu
The Witcher: Ne Olur Batırmasınlar!
Yeni Spawn Filmi Tutar mı?
Orlando Bey Yetmedi mi İkonik Filmler
Yeni Bir Başarısız Michael Bay Filmi mi Geliyor?

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com