TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
82
Little Nightmares
28 Nisan 2017
Listenin DevamıANKET
En beğendiğiniz video oyun geliştiricisi hangisi?
Activision Blizzard
Bandai Namco Games
Bethesda Softworks
Capcom
Codemasters
Electronic Arts
Konami
Microsoft Studios
Nintendo
Paradox Interactive
Sega
Sony
Square Enix
Take-Two Interactive
Telltale Games
THQ
Ubisoft
Valve
Diğer
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Kona
90


LL Puanı
77

Çıkış Tarihi: 17 Mart 2017
Türü: Bulmaca / Macera
Yayımcı: Parabole
Platform: PC / PS4 / Xbox One

Grafik
74 
Senaryo
84 
Oyunculuk
75 
Ses & Müzik
80 


1970 yılında Kuzey Kanada'da geçen oyunda ana karakterimiz özel dedektif Carl Faubert. Atamipek gölüne zengin bir fabrikatör olan William Hamilton isimli, kasabanın büyük bir kısmını satın aldığı için düşmanlar edinmiş ve bu yüzden de bir korumaya ihtiyaç duyan müşterimizle buluşmaya gidiyoruz. Yolda geçirdiğimiz bir trafik kazasından sonra uyandığımızda kendimizi büyük bir kar fırtınasının içinde buluyoruz. Kasabada kimselerin olmadığını ve tek başımıza olduğumuzu anlamamız çokta uzun sürmüyor.

Oyunun atmosferinin ve özellikle yoğun kar yağışının içinizi kesinlikle soğutacağına emin olabilirsiniz. Chevrolet marka kamyonetimizle yarı açık-dünya haritada seyahat ederken kendimizi gizemli bir maceranın ortasında buluyoruz. Genelde aracınızla haritayı kullanarak bir evden başka bir eve gidiyorsunuz. Gittiğiniz her evde gerek içerisi olsun gerekse bahçesinde olsun her bir noktayı araştırarak bir bulmaca çözermiş gibi parçaları birleştirerek kasabada neler döndüğünü anlamaya çalışıyorsunuz.

Bu araştırma süresince sizi zora sokacak düşmanlarınız da yok değil. Ormanın içerisinde ilerlerken kurtların saldırısına uğrayabileceğiniz gibi uzun süre dışarıda kalmanız da soğuktan ölmenize sebep olabilir. Soğuktan korunmak için girdiğiniz evlerdeki sobayı veya bulduğunuz bir kamp ateşini yakıp ısınmanız gerekmekte. İçtiğiniz haplar, biralar ve sigaralar da dayanılıklığınızı arttırmakta. Evlerdeki her odaya girmek, her çekmeceyi karıştırmak son derece önemli çünkü bulmanız gereken bir parçayı sürekli aynı noktada arayıp durmak istemezsiniz.

Kasabada nadiren birileriyle karşılaştığınız oluyor. Evlerin garajlarında ve bahçelerinde oldukça gizemli sahnelere de tanıklık ediyorsunuz. Bulmacaların bütün parçaları ise otomatik olarak ajandanıza kaydediliyor ve oradan olay örgüsünü rahatça takip edebiliyorsunuz. Oyunun müziğine ise ayrı bir parantez açmak gerek ki zaten daha açılış ekranında duymaya başladığınızda ne kadar kasvetli bir atmosferin içerisinde olacağınızı anlayacaksınız.

Kona'nın eksilerine bakacak olursak öncelikle haritadaki geçiş noktalarındaki bekleme süresinden bahsedebiliriz; bu bekleme süresi biraz can sıkıcı olabiliyor. Kurtlar ise dövüştüğünüz tek düşmanlarınız ve yapay zekaları zayıf olduğu gibi tutarsız olmuş. Görsellik açısından kasabadaki herkesin aynı renk ve şekilde aletlere, mobilyalara, duvar kağıtlarına sahip olması kimi zaman birbirini tekrar eden bir görsellik sunuyor.

Fakat bu küçük olarak nitelendirebileceğimiz olumsuzluklar Kona'nın o çekici havasını hiç bir şekilde etkileyemiyor. Kona, seride ileride çıkması planlanan dört oyundan bağımsız olarak değerlendirilebilen büyüleyici bir macera oyunu olmuş.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7 veya üstü
İşlemci: i5 2.0 ghz+
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 460 / ATI Radeon 6850 / Intel HD 5000+
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7 veya üstü
İşlemci: i5 2.5 ghz+
Bellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 660 / ATI Radeon 7850
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan


Trailer


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  27 Mayıs 2017
Kona Haberleri
Kona Videoları

OYUNLAR
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
Wolfenstein II: The New Colossus
The Stanley Parable
FİLMLER
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
Hacksaw Ridge
DİZİLER
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
Prison Break: Sequel
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com