TOP 50 OYUN
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
86
Figment
22 Eylül 2017
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
82
Little Nightmares
28 Nisan 2017
82
Euro Truck Simulator 2
16 Ocak 2013
82
The Wolf Among Us
11 Ekim 2013
81
Mass Effect: Andromeda
21 Mart 2017
81
Firewatch
9 Şubat 2016
Listenin DevamıREKLAMTABELA
REKLAM
Rime
97


LL Puanı
80

Çıkış Tarihi: 26 Mayıs 2017
Türü: Macera / Bulmaca
Yayımcı: Grey Box
Platform: PC / PS4 / Xbox One

Grafik
82 
Senaryo
83 
Oyunculuk
79 
Ses & Müzik
77 


Bağımsız macera oyunlarına yeni bir soluk katan Rime ile kendinizi keşfedilecek koca bir dünyada buluyorsunuz. Fırtına sonucu kendini baygın bir şekilde gizemli bir adada bulan başkarakterimiz Enu ile hızlıca bu dünyayı keşfetmeye başlıyorsunuz. Vahşi yaşamın, antik harabelerin ve en dikkat çekici olanı da büyük bir kulenin bulunduğu adada, bulmacaları çözerek kuleninrnen tepesine ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bu macerada size yardımcı olan bazı karakterler de ortaya çıkıyor; bu karakterlerden birisi de oyunun başından sonuna kadar size rehberlik eden bir tilki.

Rime'nin bulmacaları oldukça farklı olsa da zor değiller; birtakım bloklardan oluşan taşları iterek güneş ışığı ve gölgeler sayesinde gizli geçitleri açmak, girinti ve çıkıntılara tırmanarak gitmeniz gereken yolu bulmak, kimi zaman da mantığınızı kullanarak bulunduğunuz ortamda nasıl ilerlemeniz gerektiğini çözmek bu bulmacalardan bazıları. Haritadaki her duvar ve tepelik tırmanılabilir değil, tırmanılabilir olan yerlerde beyaz tabakalar oluyor. Nereye gideceğinizi bilemediğiniz zamanlarda etrafınıza bakarak üzerinde beyaz tabaka olan herhangi bir girinti veya çıkıntı var mı diye göz gezdirebilirsiniz. Yeşil renkli objeler Enu'nun sesinden etkilenerek, sarı renkli objeler ise fiziksel dokunuşla harekete geçiyor. Enu'nun çıkardığı sesler objelerin yanısıra hayvanlara da etki edebiliyor. Kırmızı rengi ise sadece Enu'nun pelerininde ve kırmızı kaftanlı gizemli bir çocuğun üzerinde görüyoruz.

Oyunda ilerledikçe kendinizi ilk başladığınız adanın dışında farklı mekanlarda buluyorsunuz. Tropikal bir adadan Çölün ortasına, oradan da sık ormana geçiş yapıyorsunuz. Rime her ne kadar açık-dünya bir oyun olarak gözükse de belli noktalardaki haritada değişimlerinden dolayı geriye dönüş yapamıyorsunuz.Gittiğiniz her mekanda kimi zaman duvarlarda kimi zaman da yerlerde karşınıza freskler çıkıyor, bu freskler o bölümde ne yapmanız gerektiğini size gösteriyor. Haritalar büyük ve karışık olduğu için her ne kadar ilk bakışta oyuncunun gözünü korkutsa da yolunuzu kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Özellikle de sıkı dostumuz tilki ile karşılaşınca doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz. Haritada bazı gizli bölmeler de mevcut ve oralarda toplanabilir öğeleri buluyorsunuz.

Ölmekten de korkmamalısınız çünkü örneğin yüksek bir yerden atladığınızda oyun sizi tekrardan atlayışı yaptığınız yerden başlatıyor. Bu sebeple haritayı daha rahat biçimde keşfedebilirsiniz. Oyunun bitiş süresi sizin hızınıza göre 6 ile 10 saat arasında değişiyor, oyunu hızlı bir şekilde bitirmek isteyenler bunu 6 saatte de yapabilir. Özetle Rime daha ilk dakikasından itibaren muhteşem grafikleri ve atmosferiyle, gizemlerini keşfetmeniz için sizi içine çeken başarılı bir macera oyunu olmuş.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
İşlemci: Intel Core i5 2310 2.9 GHz / AMD FX-6300
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 550 Ti 1GB/ Radeon 6950 1GB ya da daha iyisi
Depolama: 7 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel i5 3570k / AMD FX-8350
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 770 2GB / Radeon R9 280X 3GB ya da daha iyisi
Depolama: 7 GB kullanılabilir alan


Trailer
Tarih :  11 Haziran 2017   Ekleyen :  Serkan Çelik  
Rime Haberleri
Rime Videoları

OYUNLAR
Forgotten Land
Figment
Dead by Daylight
Bendy and the Ink Machine
Beat The Game
FİLMLER
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
Hacksaw Ridge
DİZİLER
Doctor Who
Prison Break: Sequel
I, Claudius
The Night Of
Band of Brothers
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Tarık Araz
HABERLER
OYUNLAR
FİLMLER
DİZİLER
VIDEOLAR
LİSTELER
YAZARLAR
İLETİŞİM
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com