TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
No:70 Eye of Basir
905


LL Puanı
73

Çıkış Tarihi: 28 Haziran 2017
Türü: Bulmaca / Macera
Yayımcı: Artcom FZC
Platform: PC

Grafik
77 
Senaryo
77 
Oyunculuk
70 
Ses & Müzik
75 


No:70 Eye of Basir, Türk firması Oldmoustache Gameworks'ün geliştirdiği korku, gerilim, macera ve bulmaca öğelerini içeren yerli bir yapım. Henüz sadece PC versiyonu olan oyunun ilerleyen zamanlarda konsollar için de geliştirileceği söyleniyor. Steam üzerinden satın almak isteyenler için belirlenen ilk fiyat 31 TL iken Steam 2017 yaz indirimleri süresince 21 TL'ye satın alabilirsiniz.

No:70 Eye of Basir'in hikayesine kısaca değinecek olursak; Aras ve Erhan çocukluklarını 70 numaralı bir evde babaanneleriyle birlikte geçirirken, evin içinden paranormal olaylarla karşı karşıya gelirler. Babaannelerinin ölümüyle evi terkeden kardeşlerin yolları da bir süreliğine ayrılır. 20 yıllık bir zamanın ardından Erhan, Basir ismindeki merceğin gizemini çözmeye çalıştığı sırada ortadan kaybolur. Aras kardeşi Erhan'ı bulmak için onun izinden gitmeye karar verir ve bu andan itibaren artık  devreye biz gireriz.

Oyunda Türkçe dahil toplamda 12 dil seçeneği bulunuyor. Grafikler ve kaplamalar her ne kadar güzel gözükse de birtakım eksiklikler de bulunmuyor değil. Ayarlar sekmesinde gelişmiş grafikler bölümü yer almazken oyunculara düşük ve yüksek grafikler adı altında iki adet seçenek sunuluyor. Özellikle korku oyunlarının vazgeçilmezi olan gamma ayarının eklenmemesi bazı sahnelerin oynanışını zorlaştırıyor. Pencere ve tam ekran modu ayarları, tuş ayarları da yine aynı şekilde mevcut değil. Bazı nesnelerin üzerindeki ışık parıltıları, oyuncularda o nesnelerin toplanabilir olduğu yanılgısını yaratıyor.

Evin içerisinde bulunduğunuz zamanda arka plandan gelen ayak sesleri ve fısıltılar gerilim dolu bir hava katmış. İlk başlarda herhangi bir korku öğesiyle karşılaşmasanız da ortamın kasveti ve hikaye sizi başlangıçtan itibaren germeye başlıyor. Karakterlerin hikayeleri iyi bir şekilde kaleme alınmış, hatta isimlerin modern ve klasik arası seçimleri geçmişten günümüze güzel bir sentez olmuş.

Bulmacalar içinrngenel olarak oldukça basit diyebiliriz fakat kimi zaman bazı basit detayları yakalamak için dakikalarca uğraştığınız da oluyor. Oyundaki atmosfer gerilim dolu olsa da korkuya yönelik sadece bir kaç tane "jumpscare" sahneyle karşılaşıyorsunuz. Bu sahnelerin sinematik olarak gösterilmesi de bir nevi oyuncuya "geliyorum" diyor bu yüzden de o korkma duygusunu oyuncuya tam olarak yansıtamadığı oluyor. Oynanışın eksik yönlerinden biri de maalesef bulmacaları çözerken sürekli aynı ortamlarda gidip gelmeniz, karakterin yürüme hızının yavaşlığı da bu konuda oyuncuları biraz sıkabiliyor. Toplam oyun süresi hızınıza bağlı olarak 2-3 saat arası değişiyor. Fiyatına göre süresi oldukça kısa görünse de yapım ekibi oyuna yeni içerikler ekleyeceğinin sözünü vermiş.

Türk yapımı bir oyun olması sebebiyle No:70 Eye of Basir'e biraz duygusal yaklaştığımızı söyleyebilirim. Oyunun bazı zayıf yönlerinin ve eksiklerinin olduğu bir gerçek olsa da bizim için yeri ayrı. Tabi bu noktada yapım ekibinin, oyunseverlerin hem olumlu hem de olumsuz eleştirilerini gözardı etmemesi gerekiyor. No:70 Eye of Basir kesinlikle kötü bir oyun değil fakat çok iyi bir oyun olduğunu söylemekte doğru olmaz. Umarız yolun başında olan bu ekip ileride bizlere daha iyi yapımlar sunar ve biz de keyifle oynarız.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10
İşlemci: Intel Core i3 4160 / AMD FX-6300
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 690 / Radeon HD 7990
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 15 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10
İşlemci: Intel Core i3 4160 / AMD FX-6300
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 690 / Radeon HD 7990
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 15 GB kullanılabilir alan


Trailer


Çise Kebabcı

Bir gün televizyonda denk geldiğim bir dizi sahnesi çok ilgimi çekti ve izlemeye devam ettim. Sonrasında araştırmam sonucu bu dizinin Doctor Who olduğunu keşfettim ve bu hem internet hem de yabancı diziler ile tanışmamı sağladı...

Tarih :  3 Temmuz 2017
No:70 Eye of Basir Haberleri
No:70 Eye of Basir Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com