TOP 50 OYUN
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
83
The Wolf Among Us
11 Ekim 2013
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
82
Little Nightmares
28 Nisan 2017
82
Euro Truck Simulator 2
16 Ocak 2013
81
Mass Effect: Andromeda
21 Mart 2017
81
Firewatch
9 Şubat 2016
81
Layers of Fear
15 Şubat 2016
81
Car Mechanic Simulator 2018
28 Temmuz 2017
Listenin DevamıREKLAMTABELA
REKLAM
Layers of Fear
87


LL Puanı
81

Çıkış Tarihi: 15 Şubat 2016
Türü: Macera
Yayımcı: Aspyr
Platform: PC / PS4 / Xbox One

Grafik
91 
Senaryo
76 
Oyunculuk
75 
Ses & Müzik
85 


Yine son zamanlarda moda olan korku oyunlarından büyük farkla sıyrılan bir oyunla birlikteyiz. Unity Engine ile herkesin korku oyunu yapabildiği şu dönemlerde, korkutma anlayışının yalnızca jumpscare öğeleriyle üretildiğini göz önünde bulundurursak; Layers of Fear bu tip bağımsız oyunlardan farklı bir gidişat, üstün bir atmosfer sunuyor. Hikayemizde; eskiden çok başarılı olan bir ressamın ailevi problemleriyle boğuşmasına, sanatıyla ailesi arasında kalmasıyla depresyona girmesine tanıklık ediyoruz. Başarısız olmasının sebebi, yapmak istediği başyapıta, vermek istediği duyguya bir türlü ulaşamaması. Bunun arkasındaki sebepleri de oyunu oynadıkça etrafı keşfettikçe öğreniyoruz.

Oyunun hikayesi hakkında fazla bilgi vermek istemiyorum, zira asıl mesele hikayede saklı. Kısaca söyleyebilirim ki, ressamın eserini istediği gibi tamamlaması için 6 öğeyi bulmamız gerekiyor. Bu süreçte oyunun kendini tekrar ettiğini düşünmeniz muhtemel. Ancak her parçada farklılaşan ev ve ruh hali yepyeni bir deneyim sunuyor bize. Müthiş gerçekçi atmosfere sahip bir evde ve gittikçe ressamın iç dünyasının yansıdığı odalarda, sürekli değişen koridorlarda dolaştıkça ne ile karşılaşacağım korkusu bile yetiyor. İnce detaylandırılmış üç boyutlu modellemeler, aydınlatma öğeleri ve başarılı seslendirme öğeleri ile gerçekten büyük başarı sağlamış. İlerlemenizi sağlayan bulmacalar aslına bakarsanız çok da göze sokulan cinsten değil. Zaten değişken bir mekanda, odadan odaya ilerledikçe siz bir şekilde bulmacayı çözmeye yönlendiriliyorsunuz. Bütün ev bir bulmaca zaten.

Hikayenin ressamla, sanatla birebir ilgili olmasından ve psikolojik sorunlarından dolayı saykodelik olaylarla, renklerle sık sık karşılaşacağınız bu oyunda, görmeye alışık olmadığımız jumpscare'ler karşınıza çıkıyor; ancak oyunun size sunduğu bu atmosfer ve sesler ile gerçekten ruhunuz soğuyacak, tansiyonunuz çıkacak. Etrafta bulacağınız notlar, objeler, anılar sizi hikayenin temel noktaları konusunda bilgilendirirken oyunda daha da derinlere inmenize sebep oluyor. Delilik ve akıl sağlığını koruma arasında git-gel'lerin sıklıkla yaşandığını görüyor ve ürperdikçe ürperiyorsunuz. Atmosferdeki temel değişkenler belki sizi korkuya alıştıracak; ancak yeni korkuları keşfetmenize de yol açabilir. Korku oyunlarında en önemli faktörü oluşturan seslendirme konusunda alkışı hak eden bir çalışma var bu oyunda. Evdeki yalnızlığın ve deliliğin seslerini duydukça, hikayeyi birinci ağızdan dinledikçe ne düşüneceğinizi şaşırıyorsunuz.

Unutmadan söyleyeyim, oyunun Türkçe altyazı desteği var. Bu bir çok oyuncu arkadaşımız için sevindirici bir haber. Her ne kadar İngilizce bilseniz de, bir oyunu Türkçe oynamak ayrı bir keyif veriyor gerçekten. Alternatif sonlu olduğunu da unutmayalım. Üç farklı alternatif sonu ile bir kaç kez daha oynanabilir olduğunu kanıtlıyor. Bu sayede her oynayışımda yeni bir şeyler keşfettiğimi söylemeliyim.

Oynanış süresi benim için biraz kısa olsa da yapımcılar bunu farketmiş olacak ki çok geçmeden bir DLC yayınlayarak beni sevindirdiler. Layers of Fear: Inheritance DLC'si asıl oyundaki ressamımızın kızı olarak oynamamıza imkan veriyor. Babasının bunalımından sonra, küçüklüğünden kalan travmalar ile o eskimiş, yıkık dökük eve geri dönmesiyle devam ediyoruz. Geçmişten gelen anılarla yüzleşiyor ve Babasının deliliğinin kırıntılarını görüyoruz. Sonuç olarak, korku oyunlarını seviyorsanız ve sıra dışı bir görsel şölene tanık olmak istiyorsanız Layers of Fear ve DLC'si tam size göre.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Core2 Quad Q8400
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 1GB / Radeon R7 250X 1GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Core2 Quad Q8400
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 1GB / Radeon R7 250X 1GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan


Trailer
Tarih :  9 Temmuz 2017   Ekleyen :  Mesut Can Kaptan  
Layers of Fear Haberleri
Layers of Fear Videoları

OYUNLAR
Bendy and the Ink Machine
Beat The Game
Besiege
Rainbow Six Siege
The Wolf Among Us
FİLMLER
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
Hacksaw Ridge
DİZİLER
Doctor Who
Prison Break: Sequel
I, Claudius
The Night Of
Band of Brothers
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Tarık Araz
HABERLER
OYUNLAR
FİLMLER
DİZİLER
VIDEOLAR
LİSTELER
YAZARLAR
İLETİŞİM
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com