TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Stick It To The Man
824


LL Puanı
77

Çıkış Tarihi: 13 Aralık 2013
Türü: Platform / Macera
Yayımcı: Ripstone
Platform: PC / PS4 / Xbox One

Grafik
78 
Senaryo
80 
Oyunculuk
74 
Ses & Müzik
82 


Sıradan bir günde, işten çıkıp eve doğru yol alıyorsunuz. O sırada üzerinizden geçmekte olan  uçaktan bir kargo düşüp kafanıza isabet ediyor ve hayatınız bir anda değişiyor. Stick It To The Man, işte böyle sıradan bir anda, sıradan bir karakter olan Ray'in basit hayatının nasıl bir kovalamacaya döndüğünün hikayesini anlatıyor. Klasik bir platform oyunu olduğunu düşünebilirsiniz; ancak gerek kontrolleri, gerekse absürtlüğü ile oldukça farklı bir deneyim sunuyor.

Karton ve kağıttan yapılmış bir dünyada, kendine has mizahıyla benzerlerinden sıyrılıyor. Hatta öyle ki, karakterler bile kartondan yaratıldıklarının farkındalar. Gerçekten bu oyunun yaratılış sürecine tanıklık etmek isterdim. Harika çizimlerle emek isteyen bir iş ortaya çıkarmışlar. Bir fabrikada kafasına atılan çekiçlerle baretlerin sağlamlığını test etmek için kobaylık yapan Ray, iş çıkışı kafasına ironik bir şekilde uçaktan düşen bir cihaz yüzünden hastanelik olur. Sargıları açıldığında fark eder ki kafasında sadece onun görebildiği uzun, pembe ve çok işlevli bir kol çıktığını görür. Sonradan anlaşılacağı üzere bunun sebebi Ray'in beynine yerleşen ahtapotumsu bir uzaylı olan Ted'dir. Oyunumuzun kötü adamı The Man bu uzaylının peşindedir ve ona sahip olmak için karakterimizin başına türlü türlü işler açar.

Oyunda on farklı mekanda geçen, on bölüm var ve bu bölümlerde onlarca karakterle etkileşime geçiyoruz. Bütün karakterlerin düşüncelerine en az bir kere bakmakta yarar var. Ana hikayenin ilerleyebilmesi için, bir çok yan karakterin ve onların mizah dolu hikayelerinin içine dahil olmamız gerekiyor. Bu sayede zengin bir hikaye sunuyor bize aslında. Bahsettiğim mizah da hepsi birbirinden acayip karakterlerle ve diyaloglarla ortaya konmuş; gereksiz sululuktan uzak, gayet yaratıcı olmuş.

Ayrıca kafamızda beliren ve aklımızı kaçırdığımızı düşündüren bu kolun bize kattığı bazı insan üstü özellikler var. İnsanların düşüncelerini okuyabiliyoruz ve bu düşünceleri ve etraftan bazı nesneleri kullanarak başka düşünceleri başka insanlara yerleştirebiliyoruz. Pembe kolumuzun bize kattığı bir diğer özellik ise arkaplanlara takılmış raptiyeler yardımıyla bir platformdan diğerine sıçrayabilmemiz. Kartondan yapılmış bir dünyada gayet normal tabi. (Oynanışı yazıya dökmek biraz zor ama oynadığınızda kolaylıkla anlayacaksınız.) Oyunun bulmacalarının işleyişi genellikle bu şekilde. İlerledikçe bulmacalar daha karmaşık oluyor ve sizi kovalayan kötü adamlar işi epey zorlaştırıyor. Kontroller klasik platform oyunlarındaki gibi sağa/sola ilerleme ve zıplama şeklinde. Ancak uzaylı kolunu faremizle kontrol ediyoruz. Fazlasıyla zıplamanız gerektiğini de ilk başladığınızdan itibaren fark edeceksiniz. Kartondan yapılan şehirde bir yerden bir yere ulaşmak için pembe kolun çok fazla yardımı olacak.

Oyunun seslendirmeleri oldukça iyi. Diyaloglar ve oyun içi müzikler tam oyuna yakışır şekilde hazırlanmış. Girişteki harika müziği de unutmamak gerek. Oynanış süresi biraz kısa ve bulmacalar da biraz basit olsa da (3-5 saat aralığında bitirebiliyorsunuz.) zaman zaman kahkaha atacağınıza ve çok iyi vakit geçireceğinize eminim. Absürt bir hikayeyle, hikayedeki bir çok göndermeyle güzel bi eğlence arıyorsanız Stick It To The Man'i mutlaka oyun kütüphanenizde bulundurmalısınız.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows XP veya üstü
İşlemci: Dual-Core 1.6 GHz
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon 6310 / ATI Radeon HD 4650 veya daha iyisi
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows XP veya üstü
İşlemci: Dual-Core 1.6 GHz
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon 6310 / ATI Radeon HD 4650 veya daha iyisi
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  10 Temmuz 2017
Stick It To The Man Haberleri
Stick It To The Man Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com