TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Near Death
897


LL Puanı
79

Çıkış Tarihi: 2 Ağustos 2016
Türü: Macera / Açık-Dünya
Yayımcı: Orthogonal Games
Platform: PC

Grafik
80 
Senaryo
78 
Oyunculuk
82 
Ses & Müzik
73 


Antarktika'nın dakikalar içinde donduran soğuklarında, terkedilmiş bir tesiste hayatta kalmaya çalıştığımız Near Death, yine son dönemlerin ön planda olan hayatta kalma oyunlarından. Bu oyunu farklı kılan şey ise, ne düşmanlar, ne bulmacalar. Mücadele etmeniz gereken tek şey kutup soğukları. Bir kurtarma görevi sırasında düşen uçağımızdan tek kurtulan biziz ve görevi bırakıp kendimizi kurtarmanın yollarını arıyoruz. Oyun yapımcıları, yeni bir tarz mücadele ve oynanış konusunda gerçekten iddialıydı. Bana kalırsa gayet de başarılı olmuşlar.

Oyunda Sutro adlı terkedilmiş bir araştırma tesisinde hayatta kalmaya ve oradan sağ salim kurtulmaya çalışıyoruz. Tesiste, telgrafla konuşabildiğimiz merkezden bir personel/arkadaş bize neler yapmamız gerektiği konusunda yardımcı oluyor. Karanlığın ve dondurucu soğuğun ortasında tesis binaları arasında dolaşarak bulmacaları çözmek ve bir yandan da soğuğun etkilerinden kurtulmaya çalışmak oldukça zorlayıcı. Oyundaki sıcaklık sistemi geliştiriciler tarafından çok başarılı işlenmiş. Örneğin kapalı bir mekanda olmanız ısınmanız ve hayatta kalmanız için yeterli değil. Pencerelerin ve kapıların sıkıca kapanması, portatif gaz sobanızın yakıtının olması gibi detaylar var. Aksi takdirde kısa sürede üşümeye başlıyorsunuz, görüşünüz bulanıklaşıyor ve ölüyorsunuz. Binaların, araçların hepsinin sıcaklık sistemi gerçeğe yakın. Girdiğiniz odanın kapısını kapatmazsanız, bir süre sonra duvarların objelerin buz tuttuğunu kapı girişine kar yığıldığını görebilirsiniz. İzole edilmiş bir yerde üşümeden rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Ancak bir duvarı yıkılmış odalarda işler zorlanıyor. Ya sürekli hareket edeceksiniz, ya da bir köşede çaresizce ölümle tanışacaksınız.

İşinizi kolaylaştıracak basit bir crafting sistemini de unutmamışlar. Üzerinize giyebileceğiniz geliştirilmiş kalın mont, pantolon; yolunuzu bulmanıza yardım eden meşaleler, buz tutan kapıları eritmeye yarayan pürmüz gibi şeyleri üretebilmeniz için etrafta çeşitli malzemeler bulabiliyorsunuz. Ama unutmayın ki terkedilmiş bir tesistesiniz ve sınırlı sayıda kaynağa erişebiliyorsunuz. Bu yüzden her şeyi idareli kullanmaya çalışın. Diğer hayatta kalma oyunlarında olduğu gibi burada açlık/susuzluk gibi kriterler yok. Zaten soğukla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da açlıkla uğraşmak epey imkansızlaştırırdı oyunu.

Bulmacalar konusunda biraz kafanız karışabilir. Çok beyin fırtınası yapmanızı gerektiren bulmacalar yok, tek sıkıntı haritanın içinde kaybolma ihtimaliniz. Mekanlar arası bazı yönlendiriciler olsa da, karanlık ve yağan tipi yolunuzu bulmanızı zorlaştırıyor. Yapmanız gereken şeyler size bir şekilde iletiliyor. Görev sistemi ve telgrafla konuştuğumuz kişinin yardımıyla bir nebze kolaylaşıyor iş. Ama yapmanız gereken şeyi bilmek, hemen yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Belli bir yere ulaşıp, belli aşamaları halletmek gerçekten o kadar kolay değil. Oynarken hem tedirgin oluyorsunuz, hem içiniz üşüyor gerçekten. Tamir etmeniz gereken makineler, izole etmeniz gereken odalar, bulmanız gereken dökümanlar, bir yandan da en çok ihtiyacınız olan gaz sobasına yakıt bulmak gibi sıkıntılarla uğraştıktan sonra kurtulmak konusunda umudunuz artmaya başlıyor ve gittikçe kötüleşen hava koşulları sizi durdurmaya yetmiyor.

Hayatta kalma oyunundan çok, macera/bulmaca kategorisine de giren; son zamanların çok yönlü oyunu Near Death, çok uzun oynanış süresine sahip olmasa da atmosferiyle, hikayesiyle vermek istediği her hissi ve huzursuzluğu başarıyla oyuncuya iletiyor. The Novelist gibi harika bir oyunu bize kazandıran geliştiricilerden de yine böyle başarılı bir yapım beklenirdi zaten.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Core i5 2.00 GHz veya AMD equivalent
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 650 with 1GB memory (veya AMD benzeri)
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Core i5 2.00 GHz veya AMD equivalent
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 650 with 1GB memory (veya AMD benzeri)
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  11 Temmuz 2017
Near Death Haberleri
Near Death Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com