TOP 50 OYUN
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
86
Figment
22 Eylül 2017
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
82
Little Nightmares
28 Nisan 2017
82
Euro Truck Simulator 2
16 Ocak 2013
82
The Wolf Among Us
11 Ekim 2013
81
Mass Effect: Andromeda
21 Mart 2017
81
Firewatch
9 Şubat 2016
Listenin DevamıREKLAMTABELA
REKLAM
Near Death
131


LL Puanı
79

Çıkış Tarihi: 2 Ağustos 2016
Türü: Macera / Açık-Dünya
Yayımcı: Orthogonal Games
Platform: PC

Grafik
80 
Senaryo
78 
Oyunculuk
82 
Ses & Müzik
73 


Antarktika'nın dakikalar içinde donduran soğuklarında, terkedilmiş bir tesiste hayatta kalmaya çalıştığımız Near Death, yine son dönemlerin ön planda olan hayatta kalma oyunlarından. Bu oyunu farklı kılan şey ise, ne düşmanlar, ne bulmacalar. Mücadele etmeniz gereken tek şey kutup soğukları. Bir kurtarma görevi sırasında düşen uçağımızdan tek kurtulan biziz ve görevi bırakıp kendimizi kurtarmanın yollarını arıyoruz. Oyun yapımcıları, yeni bir tarz mücadele ve oynanış konusunda gerçekten iddialıydı. Bana kalırsa gayet de başarılı olmuşlar.

Oyunda Sutro adlı terkedilmiş bir araştırma tesisinde hayatta kalmaya ve oradan sağ salim kurtulmaya çalışıyoruz. Tesiste, telgrafla konuşabildiğimiz merkezden bir personel/arkadaş bize neler yapmamız gerektiği konusunda yardımcı oluyor. Karanlığın ve dondurucu soğuğun ortasında tesis binaları arasında dolaşarak bulmacaları çözmek ve bir yandan da soğuğun etkilerinden kurtulmaya çalışmak oldukça zorlayıcı. Oyundaki sıcaklık sistemi geliştiriciler tarafından çok başarılı işlenmiş. Örneğin kapalı bir mekanda olmanız ısınmanız ve hayatta kalmanız için yeterli değil. Pencerelerin ve kapıların sıkıca kapanması, portatif gaz sobanızın yakıtının olması gibi detaylar var. Aksi takdirde kısa sürede üşümeye başlıyorsunuz, görüşünüz bulanıklaşıyor ve ölüyorsunuz. Binaların, araçların hepsinin sıcaklık sistemi gerçeğe yakın. Girdiğiniz odanın kapısını kapatmazsanız, bir süre sonra duvarların objelerin buz tuttuğunu kapı girişine kar yığıldığını görebilirsiniz. İzole edilmiş bir yerde üşümeden rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Ancak bir duvarı yıkılmış odalarda işler zorlanıyor. Ya sürekli hareket edeceksiniz, ya da bir köşede çaresizce ölümle tanışacaksınız.

İşinizi kolaylaştıracak basit bir crafting sistemini de unutmamışlar. Üzerinize giyebileceğiniz geliştirilmiş kalın mont, pantolon; yolunuzu bulmanıza yardım eden meşaleler, buz tutan kapıları eritmeye yarayan pürmüz gibi şeyleri üretebilmeniz için etrafta çeşitli malzemeler bulabiliyorsunuz. Ama unutmayın ki terkedilmiş bir tesistesiniz ve sınırlı sayıda kaynağa erişebiliyorsunuz. Bu yüzden her şeyi idareli kullanmaya çalışın. Diğer hayatta kalma oyunlarında olduğu gibi burada açlık/susuzluk gibi kriterler yok. Zaten soğukla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da açlıkla uğraşmak epey imkansızlaştırırdı oyunu.

Bulmacalar konusunda biraz kafanız karışabilir. Çok beyin fırtınası yapmanızı gerektiren bulmacalar yok, tek sıkıntı haritanın içinde kaybolma ihtimaliniz. Mekanlar arası bazı yönlendiriciler olsa da, karanlık ve yağan tipi yolunuzu bulmanızı zorlaştırıyor. Yapmanız gereken şeyler size bir şekilde iletiliyor. Görev sistemi ve telgrafla konuştuğumuz kişinin yardımıyla bir nebze kolaylaşıyor iş. Ama yapmanız gereken şeyi bilmek, hemen yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Belli bir yere ulaşıp, belli aşamaları halletmek gerçekten o kadar kolay değil. Oynarken hem tedirgin oluyorsunuz, hem içiniz üşüyor gerçekten. Tamir etmeniz gereken makineler, izole etmeniz gereken odalar, bulmanız gereken dökümanlar, bir yandan da en çok ihtiyacınız olan gaz sobasına yakıt bulmak gibi sıkıntılarla uğraştıktan sonra kurtulmak konusunda umudunuz artmaya başlıyor ve gittikçe kötüleşen hava koşulları sizi durdurmaya yetmiyor.

Hayatta kalma oyunundan çok, macera/bulmaca kategorisine de giren; son zamanların çok yönlü oyunu Near Death, çok uzun oynanış süresine sahip olmasa da atmosferiyle, hikayesiyle vermek istediği her hissi ve huzursuzluğu başarıyla oyuncuya iletiyor. The Novelist gibi harika bir oyunu bize kazandıran geliştiricilerden de yine böyle başarılı bir yapım beklenirdi zaten.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Core i5 2.00 GHz veya AMD equivalent
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 650 with 1GB memory (veya AMD benzeri)
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Intel Core i5 2.00 GHz veya AMD equivalent
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 650 with 1GB memory (veya AMD benzeri)
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan


Trailer
Tarih :  11 Temmuz 2017   Ekleyen :  Mesut Can Kaptan  
Near Death Haberleri
Near Death Videoları

OYUNLAR
Forgotten Land
Figment
Dead by Daylight
Bendy and the Ink Machine
Beat The Game
FİLMLER
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
Hacksaw Ridge
DİZİLER
Doctor Who
Prison Break: Sequel
I, Claudius
The Night Of
Band of Brothers
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Tarık Araz
HABERLER
OYUNLAR
FİLMLER
DİZİLER
VIDEOLAR
LİSTELER
YAZARLAR
İLETİŞİM
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com