TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Kerbal Space Program
1017


LL Puanı
75

Çıkış Tarihi: 27 Nisan 2015
Türü: Simülasyon / Strateji
Yayımcı: Squad
Platform: PC / PS4 / Xbox One

Grafik
75 
Senaryo
71 
Oyunculuk
76 
Ses & Müzik
79 


Uzay, binlerce yıldır insanlığın en büyük merak konularından olmuştur. Uzayı keşfetmek, tanımak adına bir sürü çalışma yapılmış ve hala daha bilinmezlikle dolu sonsuz bir boşluk olarak gizemini koruyor. Şimdi ciddiyeti bir kenara bırakalım, sevimli ve garip Kerbin gezegeninin uzay üssüne misafir olalım.

Kerbal Space Program, aslında fizik kurallarına dayalı bir uçuş simülatörü oyunu. Komik Kerbin’li yeşil arkadaşlara uzayı keşfetmelerinde yardımcı oluyoruz. Bizimkine benzer bir güneş sistemi bulunuyor: farklı uzaklıktaki gezegenler, onların uyduları, çeşitli asteroid kuşakları gibi… Görevimiz ise geniş bir parça çeşitliliğine sahip uzay üssünde, uzay araçları yapıp belirli bir tayfa ile keşfe çıkmak, bilgi toplamak. Fizik kurallarının son derece önemli olduğunu söylemeye gerek bile yok. İlk oynamaya başladığımda “Basit ya, kısa süre sonra aya ayak basarım” diyordum; ancak bırakın aya ulaşmayı, atmosferin dışına düzgünce çıkmak bile gerçekten zor. Tabi gelişmiş parçalarla daha kolaylaşıyor ilerleyen zamanlarda.

Başlangıçta gerçekten küçük adımlarla, küçük araştırmalar yapmak hem oyunun mantığını çözmeye, hem kontrollere alışmaya çok yardımcı olacaktır. Aynı zamanda görevinizin başarıya ulaşması için küçük yeşil Kerbin’li vatandaşın sağ salim üsse geri dönmesi gerekiyor. Aracımıza ve Kerbin’li arkadaşımıza ne kadar az zarar verirsek, para/bilim puanı da o kadar fazla oluyor. Atmosfer içinde ve dışında tamamen farklı fizik kuralları geçerli, bu yüzden kontroller son derece hassas ve zorlayıcı. Unutmayın ki; en ufak bi sapma ve hata, aracınızın kafa üstü çakılmasına veya uzayın derinliklerinde kaybolmasına sebep olabilir. Üssümüzün; yatay ve dikey düzlemde havalanabilen araçlar yapabileceğiniz iki farklı hangarı, astronot ve tayfayı seçebildiğimiz bir merkezi, fırlatma alanı ve uçuş pisti, görev alma ve parça geliştirme merkezi, gözlem kulesi ve muhasebe gibi çeşitli binaları var. Bu binaları kullanarak her şeyi kontrol ediyorsunuz ve aracınızı tasarlayıp uzayı keşfediyorsunuz. Oyunu oynayabileceğimiz üç farklı mod var. Ayriyeten NASA tarafından gerçekleştirilen bazı projelerin de canlandırmalarını oynayabildiğimiz bir kaç görev de bulunmakta.

Kariyer modunda oynamayı seçerseniz, belli uzay görevleri alıp para kazanıyoruz ve üssümüzü geliştirmeye çalışıyoruz. Görevler zorluk derecesine göre yıldızlandırılmış ve ona göre de karşılığını alıyorsunuz. Başlangıçta; Kerbin gezegeni üzerinde belli bir yükseklikte, belli bir konumdan bilgi toplamak; yörüngeye uydu yerleştirmek gibi farklı zorluklarda çok çeşitli görevler yapabiliyoruz. Bu da bize para ve bilim puanı kazandırıyor, yeni parçalar öğrenmemizi ve üssü geliştirip daha çok tayfa ve göreve ulaşmamızı sağlıyor. Kazandığınız parayla binalarınızı güncelleyebilir, daha gelişmiş araçlarla daha büyük görevlere çıkabilirsiniz. Bu modda öncelik para kazanmak olduğu için, kazandığınız bilim puanları biraz düşük oluyor. Bir de belli bir süre sonra görevler kendini tekrar ediyormuş gibi hissettiriyor. Bu yüzden daha çok bilim modunu tavsiye ediyorum.

Bilim modunda ise ücret karşılığı görev yapmıyoruz. Yapacağınız keşifler ve görevler tamamen size kalmış. İsterseniz kendi gezegeniniz üzerinde bir takım araştırmalar yapın, isterseniz atmosfer dışına çıkıp uzayı keşfedin. Burada her başarılı görevden sonra belli bir miktar bilim puanı kazanacaksınız bu da gelişmiş, yükseltilmiş yeni parçalara ulaşmanızı sağlıyor. Şahsen bilim modunda oynamak daha eğlenceli, para ve parça sınırı yok. Kendi isteğiniz doğrultusunda ilerleyebiliyorsunuz. Gezegeninizin etrafında, farklı gezegenlerin yörüngelerinde, yüzeyinde araştırma yapıp, sonuçları ana üsse iletiyorsunuz ve öğrendiğiniz bilgiler sayesinde yeni parçaların kilitlerini açıyorsunuz. 

Bir de Sandbox modu var. Adından da anlayacağınız üzere her parçaya ve geliştirmeye istediğiniz gibi ulaşabildiğiniz serbest mod. Burada parçaları ve uzayı daha kolay tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

Sonuç olarak küçük yeşil arkadaşlarımızın komik dünyalarına girip, gereksiz bir ciddiyetle uzay görevleri yapmak çok eğlenceli! "Ben zor görevlerle baş ederim." derseniz, iyi vakit geçirmek istiyorsanız, uzaya ve roket bilimine de ilgiliyseniz, buyrun! 


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows Vista veya 7
İşlemci: Core 2 Duo
Bellek: 3GB RAM
Ekran Kartı: : SM3 512MB VRAM
Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 8 veya 10 64 bit
İşlemci: Core i5
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: SM4 1GB VRAM
Depolama: 6 GB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  20 Temmuz 2017
Kerbal Space Program Haberleri
Kerbal Space Program Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com