TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Car Mechanic Simulator 2018
11322


LL Puanı
81

Çıkış Tarihi: 28 Temmuz 2017
Türü: Simülasyon
Yayımcı: PlayWay S.A.
Platform: PC

Grafik
83 
Senaryo
80 
Oyunculuk
83 
Ses & Müzik
77 


Birçoğumuzun yeri geldiğinde yolu sanayiye düşmüştür; ya kendi arabamızı götürmüşüzdür ya da babamıza eşlik etmişizdir. Fakat ne kadar gidersek gidelim neyin ne işe yaradığını tam olarak anlayamamışızdır çünkü araçta ne arıza biter ne de parça. Car Mechanic Simulator bizi bu keşmekeşten kurtarıp araç mekaniğinin temelini öğreten ve aynı zamanda da eğlendiren bir simülasyon serisi. Dilerseniz öncelikle CMS serisini daha önce hiç denememiş olanlar için oynanışına bakalım ve sonrasında eski sürümlerle 2018 arasındaki farklara değinelim.

Car Mechanic Simulator 2018 Türkçe dil seçeneği ile geliyor, araçlarda çok fazla parçanın ve detayın olması sebebiyle İngilizcesi yeterli seviyede olmayan oyuncular için bu oldukça iyi olmuş. Oyuna ilk başladığınızda kendinizi oldukça büyük bir atölyenin içerisinde buluyorsunuz. Oyunun bu kısmı öğretici mod olarak geçiyor, burada aletlerin ne işe yaradığını öğrenebiliyorsunuz. Atölye içerisindeki araçlardan biriyle test sürüşüne çıktıktan sonra öğretici modun sona ermesini isteyip istemediğiniz sorusu geliyor. Öğretici moddan çıkmayı tercih ederseniz daha küçük olan kendi atölyenizde asıl oyuna başlıyorsunuz. Burada bir aracı tamir edebileceğiniz tüm alet edevat ve mekanizmalar bulunuyor. Artık kendi atölyenizde olduğunuza göre telefondan ilk işinizi alıp yeni mesleğinize başlayabilirsiniz. Almış olduğunuz işlerde bazı müşteriler araçlarında hangi parçalarda sıkıntı olduğunu size söylüyor, bazıları da sadece araçta nasıl bir sıkıntı olduğunu söylemekle yetiniyor, arızalı parçaları bulmakta size kalıyor. Müşterilerin talepleri ve araçlardaki arızalar her zaman için oldukça değişken; lastiklerde, frenlerde, süspansiyonda, motorda vs. aklınıza gelebilecek her yerde sorun olabiliyor.

Müşteri aracını ilk getirdiğinde araç atölyenin girişinde bulunuyor, onu araç asansörüne yerleştirmek işinizi kolaylaştıracağı gibi birçok tamir işi için de gerekli. Araç detayı menüsünden arızalı parçalar listesini ve müşterinin taleplerini görebiliyorsunuz. Demontaj işlemine geçtiğinizde de inceleme sekmesini kullandığınızda arızalı parçalar kırmızı renkli olarak gösteriliyor. Bu parçaların demontaj işlemlerini yaptıktan sonra bilgisayarınızı kullanarak internetten üzerinden yeni parçalar satın almanız gerekiyor. Satın alma işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bir husus ise her parçanın her araca uymadığı ve bazılarının da özelliklerinin değiştirilerek satın alınması gerektiği. Yeni parçaları aldıktan sonra araç üzerinde montaj sekmesini kullanarak montaj işlemini gerçekleştiriyorsunuz.

Yağ değişimi ve tekerlek değişimi gibi işlemleri gerçekleştirirken de ekstradan atölyenizdeki bazı aletleri kullanmanız gerekiyor. Jantlarla lastikleri birleştirip, lastik dengeleyicisi aletinde otomatik olarak dengelerini ayarlıyorsunuz. Yağ değişimini yaparken de yağ drenajını aracın altına koyup, eski yağın akmasını sağlıyorsunuz. Aracın bütün arızalarını giderdikten sonra dilerseniz parkura çıkıp test sürüşü yapabilirsiniz. Bu sürüşte ivme testi, süspansiyon testi, slalom testi ve fren testi yaparak aracın son durumunu görebiliyorsunuz. Bütün arızalar giderilip, müşterinin istekleri de yapıldığına göre artık siparişi tamamlayarak yeni bir iş alabilirsiniz.

CSM 2018 ile eski sürümler arasında ne gibi farklılıklar ve yenilikler var onlara da göz atalım. Öncelikle 2018'in grafiklerinden bahsedecek olursak yeni grafikler oldukça muazzam gözüküyor, eski sürümlerdekine göre yeni grafikler daha gerçekçi olmuş. Aracın iç mekanında koltuklar, direksiyon ve camlar artık değiştirilebiliyor. 2018 ile birlikte yepyeni bir tamir sistemi de gelmiş durumda. Kullanmadığınız parçaları satabildiğiniz gibi dilerseniz deponuza da atabiliyorsunuz. Jantlarla lastikleri ayrı ayrı alarak bunları sizin birleştirmeniz gerekiyor. Test sürüşünün yanısıra zamanlı yarış modu da oyuna eklenen yeniliklerden birisi. Aracın her bir parçasını dilerseniz boya fırınına sokup ayrı ayrı boyayabiliyorsunuz. Motor vincini kullanarak artık motorunu daha rahat tamir edebilir hatta sıfırdan yeni bir motor yapabiliyorsunuz. Oyuna seviye sistemi de getirilmiş, kazandığınız tecrübe puanlarıyla seviye atlıyorsunuz. Hurdalıktan parça ve araç alabiliyorsunuz. Tüm bunların yanında oyunda daha birçok yenilik ve değişiklik mevcut.

Oyunun şuanki en göze çarpan sorunu ise optimizasyon ile iligi olmuş. Sağlam makinelerde dahi FPS değerleri istenilen seviyede değil. Eminim ki PlayWay S.A. firması tüm bu eleştirileri göz önünde bulundurarak çıkaracağı DLC'lerle oyunu daha iyi bir seviyeye getirecektir. Sonuç olarak daha geniş kapsamlı olmuş Car Mechanic Simulator 2018'i serinin müdavimlerine ve simülasyon seven oyunculara kesinlikle öneririm.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows(64-bit) 7 veya yenisi
İşlemci: Intel Core i3 3.0 GHz
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVidia GeForce GTX 660 2GB VRAM
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows(64-bit) 7 veya yenisi
İşlemci: Intel Core i5 3.4 GHz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVidia GeForce GTX 970 4GB VRAM
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 20 GB kullanılabilir alan


Trailer


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  29 Temmuz 2017
Car Mechanic Simulator 2018 Haberleri
Car Mechanic Simulator 2018 Özel Çekilişi

Büyük bir hayran kitlesine sahip olan CMS serisinin son halkası olan Car Mechanic Simulator 2018 için Locus Ludus ekibi olarak bir çekiliş yapmaya karar verdik.
Car Mechanic Simulator 2018 Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com