TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
STASIS
794


LL Puanı
80

Çıkış Tarihi: 31 Ağustos 2015
Türü: Macera / Bulmaca
Yayımcı: The Brotherhood
Platform: PC

Grafik
81 
Senaryo
78 
Oyunculuk
76 
Ses & Müzik
84 


Alıştığımız birinci şahıs korku oyunlarına bambaşka bir kulvardan yetişen, hatta bir çoğunu sollayan bir oyunla, STASIS ile birlikteyiz bu sefer. İzometrik bakış açısına sahip fütüristik ve dramatik bir öyküye sahip olan STASIS, bizi çeşitli duygusal hezeyanlara sürükleyip, insanlığı sorgulatacak. 

Öncelikle oyunun ismini açıklamakta fayda var. Bilim-kurgu filmlerinde uzun uzay yolculuklarında, yolcular üzeri camla kaplı bir yatağa yatarlar ve bütün anatomik sistemleri durdurmaya yakın bir halde uykuya dalarlar ya; işte oyunun adı da ordan geliyor. Hikayemiz aynen böyle bir uzay yolculuğunda eşi ve kızıyla birlikte uykuya dalan karakterimizin Groomlake adında farklı bir gemide yalnız başına uyanmasıyla başlıyor. Çeşitli deneylerin ve araştırmaların yapıldığı, dehşet yüklü terk edilmiş bir uzay gemisinde çaresizce eşini ve kızını aramaya koyulan John Maracheck, bu sancılı süreçte yalnız tek bir kişiyle irtibat kurabiliyor ve onun rehberliğiyle ailesini bulma umudunu korumaya çalışıyor. Ailesine ulaşıp bir an önce kurtulmanın yollarını bulmak zorunda, çünkü terk edilmiş Groomlake gemisi zehirli gazlardan oluşmuş bir buluta doğru yol almakta. Oynanışta zamanla yarışmıyoruz; ancak bunu biliyor olmak bile insanı oldukça geriyor.

Klasik işaretle ve tıkla mekaniğiyle ilerleyen STASIS’de çoğu macera oyunundaki gibi bir envanter sistemi var. Etraftaki bilgisayarlarla, makinelerle, objelerle etkileşime geçerek, onları envanterde birleştirerek çeşitli bulmacaların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Çeşitli mekanlarda bulacağınız PDA’larda mürettebatın ve yolcuların olayların öncesindeki ve son anlarındaki notlarını bulabiliyorsunuz ve hikayeye daha da derinlik katan şeyleri bu sayede öğrenebiliyorsunuz. Bazı noktalarda bu PDA’ların ve bilgisayarların bulmacaları ve hikayeyi çözmenizde epey faydası olacak, bunu unutmayın. Bir önceki mekana dönmemizi gerektiren hafif karışık bulmacalarla dizayn edilmiş olması ve hikayeden hiç sapmadan sizi sona götüren çizgisel senaryosu bile bir dakika olsun canınızı sıkmayacak. Mekan tasarımlarının oldukça iç karartıcı olduğunu söylememe gerek yok bile. Medikal odalardan, depolara, güvenlik biriminden, botanik bahçesine kadar uzay gemisinin çok farklı noktalarında bir maceraya atıldığımız bu oyun bizi hem görsel, hem işitsel hem de ruhsal bunalıma sokmaya ve John’un hissettiklerine yaklaştırmaya yetiyor. Etrafta gördüğümüz hilkat garibesine dönmüş cesetler, yalnızlık hissi, aileden uzak olma fikri, yabancı olduğu bir gemide çaresiz ilerleyişi… Her şeyiyle atmosferi gerçekten yaşatmayı başarıyor. 

İlk bakışta “İzometrik korku oyunu olur mu, korkutur mu?” dediğimi inkar etmeyeceğim; ancak oynamaya başladıktan çok kısa bir süre sonra lafımı geri aldım. Ara videolarında da oldukça etkili sinematik sistemler uygulandığından bütün sahneleri pür dikkat izleyeceğinizden ve oynayacağınızdan eminim. Zaten oyunun çoğu yerinde aklınıza izlediğimiz harika bilim-kurgu filmleri gelecek. Hikayeye olan aşinalığımız yüzünden ilk anlarda  içimizden “Ben bu filmi izlemiştim.” gibi bir cümle kurmak gelse de, karakterin yerine kendinizi koymaya başladığınızda bunu da siliyorsunuz kafanızdan. Oyunun içinde buluyorsunuz kendinizi ve bitirene kadar kalkamıyorsunuz. Şimdiden söylemeliyim, bu oyunu gerçekten belli bir yaşın altındakiler ve hassas kişiler oynamamalı. Etrafta göreceğiniz organ parçaları, kan, makinelere bağlı mutasyona uğramış bedenler her yaşa uygun görüntüler değil.

Bu tip oyunlarda en önemli şeylerden birinin seslendirme olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bir korku oyununda, hele ki bilim-kurgu esaslı bir korku oyununda ise bunu sağlamak için fazlasıyla seçenek bulunuyor. Yapımcılar da gereksiz sıçramalar ve basit seslendirmelerden tamamen kaçınıp, yerli yerinde hikaye odaklı seslendirmelerle başarılı bir iş çıkarmışlar. Harika oyun müziklerine sahip olduklarını da söylemeden edemeyeceğim. Sıradan işaretle ve tıkla oyunlarının aksine bu oyunda ölmenize yol açacak fazlasıyla sebep bulunmakta. Gaz zehirlenmesi, dev bir böcek tarafından yenmek, kendi ameliyatınızda hata yapmak, bir yangını söndürürken kendinizi yakmak gibi daha saymadığım bir çok ölüm çeşidi var. Ayrıca çok ilginç bi nokta daha var. Çeşitli nesnelerin yardımıyla intihar etmek de mümkün. Asit içerek, cam parçasıyla bileğinizi keserek, kendinize elektrik vererek, matkapla beyninizi delerek intihar edebiliyorsunuz. Oyunun senaryosunun ne denli karamsar olduğuna dair daha net bir fikir veriyor bu intihar imkanı.

Yakın zamanda sona eren Steam Greenlight olanaklarıyla çıkan ve Kickstarter sayesinde bu günlere gelmiş STATIS, 3 yıldan fazla süren bir çalışmanın ürünü. Karakter, mekan, hikaye tasarımları ve oynanış tüm detaylarına kadar düşünülmüş ve harika bir iş çıkmış ortaya. İlk oyunlarının bu denli başarılı olmasından dolayı ekibi kutluyorum. Bu arada; Steam’den ücretsiz olarak oynayabileceğiniz, aynı mekaniklere ve izometrik bakış açısına sahip olan bir diğer oyun da Cayne. The Brotherhood firmasına ait olan Cayne adlı oyunu da STASIS’den sonra oynamayı unutmayın.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows XP 32 bit SP3
İşlemci: 2 GHz (Dual Core)
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 205, AMD Radeon HD 3400 Serisi 256 MB+ VRAM, son OpenGL sürücüsü
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows Vista SP2, Windows 7 SP1, Windows 8 (32/64 bit versiyonları), Windows 10 (32/64 bit versiyonları)
İşlemci: 2.6 GHz (Dual Core)
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 405, AMD Radeon HD 5400 Serisi veya daha yükseği
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  17 Ağustos 2017
STASIS Haberleri
STASIS Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com