TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Hellblade: Senua's Sacrifice
1989


LL Puanı
84

Çıkış Tarihi: 8 Ağustos 2017
Türü: Macera
Yayımcı: Ninja Theory
Platform: PC / PS4

Grafik
83 
Senaryo
90 
Oyunculuk
80 
Ses & Müzik
83 


Hellblade: Senua's Sacrifice bir bağımsız oyun mu yoksa bir AAA oyunu mu? Yapımcı firma Ninja Theory için bu sorunun cevabı her ikisi de değil. Onlar Hellblade'i bir bağımsız AAA oyunu olarak tanımlarken, biz de kendilerine oyun dünyasına yeni bir tür kattıkları için bir teşekkürü borç biliyoruz. Hellblade, İskandinav mitolojisinin derinlerine inen, oyuncuyu melankolik ve kasvetli bir dünyanın içerisinde amansız bir yolculuğa çıkartan bir yapım. “Derine inmek” derken aslında bunu mecazen söylemiyordum; yeraltının derinliklerinden yani Helheim'dan bahsediyordum. 

Helheim, İskandinav mitolojisinde Loki'nin kızı Hel'in kraliçesi olduğu yeraltı dünyasının adıdır. Başkahramanımız kadın bir Kelt savaşçısı olan Senua, sevgilisi Dillion'un ruhu adına savaşmak için Helheim'a gitmelidir. Psyche ve Orpheus da o köhne dünyaya aşkları için gitmemişler miydi? Bir Kelt kızından da bu beklenirdi zaten!

Senua'nın bu yolculuğunun kolay olmayacağını hepimiz biliyoruz. Karşısına çıkacak zorluklar sadece dış düşmanlar mı olacak? Hayır, Senua'nın zihninin içinde kendi yarattğı o içsel acılar, işte en büyük düşmanları onlar. Oyunun ilk anından itibaren Senua'nın zihnindeki iç seslere tanık oluyoruz. Onun düşüncelerindeki kaos, yüzündeki o ürkütücü bakışlar bizi kendi kontrol ettiğimiz karakterden bile korkutmaya yetiyor. Bundaki en büyük etken için nörologların ve bazı ruh hastalığı yaşayan kişilerin oyunun yapımında katkıda bulunmaları diyebiliriz. Bu arada Senua karakterini başarıyla canlandıran Alman aktris Melina Juegens'i de es geçmemek gerek.

Oyunun ilk dakikaları bir sinematik şeklinde ilerliyor. Senua'nın bu yolculuğa çıkıp çıkmama konusundaki kararsızlığına tanık olurken bir yandan da Viking dünyasının o soğuk atmosferine maruz kalıyoruz. Artık kontrol bizde dediğimiz sırada karşımıza bir yazıt çıkıyor. Bu yazıtlarla oyun boyunca birçok kez karşılacağınıza emin olabilirsiniz. Hem hikayeye hakim olabilmek için hem de İskandinav mitolojisi açısından belli bir bilgi edinmek için bu yazıtları okumakta fayda var.

Oyunda bir bulmaca sistemi bulunuyor; bazı kapıları açmak için üzerlerinde bulunan simgeleri bulunduğunuz ortamdaki nesnelerle veya bazı alanlarla eşleştirmeniz gerekiyor. Bazı yerlerde de kalp gözü olarak adlandırılan geçitlerin sırlarını çözmelisiniz. Aynı zamanda yazıtlara, kapılara, simgelere ve kimi zaman da düşmanlarınıza odaklanmanız şart. Düşmanlar demişken onlardan da bahsetmezsek olmaz tabii. Hellblade'in dövüş sistemi oldukça basit; elinizdeki kılıçla ya seri ama basit saldırılarda ya da ağır ama sert saldırılarda bulunabiliyorsunuz. Biraz önce bahsettiğim gibi bazen düşmanlarınıza saldırırken odaklanmayı da unutmamalısınız! Kendinizi savunmanın da iki yolu var; kılıcınızla düşmanlarınızın saldırılarına karşı koyabileceğiniz gibi onların saldırılarından başka bir yöne takla atarak kaçabiliyorsunuz.

Kayıt sistemi yeni nesil oyunların birçoğunda olduğu gibi belli noktalarda otomatik kayıt üzerine dayalı. Bu yüzden oyundan çıkmadan önce oyunun kayıt edilebildiği bir noktaya gelmek, sizi aynı yerleri tekrar oynama zahmetinden kurtaracaktır.

Mitoloji ile ilgiliyseniz, doyurucu senaryoya sahip oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyun tam da size göre. Ninja Theory'nin 20 kişilik ekibinin oluşturduğu ve Unreal Engine 4 oyun motorunun kullanıldığı Hellblade: Senua's Sacrifice müthiş atmosferi ve kurgusuyla bütün övgüleri hakediyor.

Diğer Yazar Yorumları

Oyunu bir de dışarıdan izleyen bir göz olarak benden dinleyin istedim. Öncelikle oyun bana göre MUH-TE-ŞEM! Bunu söylüyor olmamın birçok sebebi var elbette ki. Oyunun hikayesi, bu hikaye işlenirken kullanılan mitolojik öykülerin tatmin ediciliği, karakterin verdiği iç savaşın yansıtılışı, savaşılan karakterlerin gittikçe amansız oluyor olması, tüm oyun boyunca gördüğümüz ortamın dizaynının kalitesi, bulmacaların oyun içerisine yerleşimi ve mantık derecesi, arka plandaki müziklerin her yeni geçilen ortamda oldukça uyumlu bir şekilde değişmesi ve ancak sizin oynadığınızda anlayabileceğiniz daha pek çok detay.

Oyundaki amacınız zaten çok ilgi çekici bir amaçken, buna kimi zaman zorlu bulmacaların, kimi zaman da zorlu savaşçıların ekleniyor olması oyunun kalitesini yeteri kadar yükseltiyor. Ek olarak bunların mitolojik hikayelerle destekleniyor olması, oyuna ayrı bir sürükleyicilik ve merak potansiyeli katmış, yani cabası olmuş anlayacağınız.

Ayrıca oyunun çok fazla uzamaması da yerinde bir karar olmuş; oynayıcıyı sıkmadan, kararında her şeyin gün yüzüne çıkması artı bir puan daha bence.

Her ne kadar macera, savaş türünde bir oyun olsa da içinde aşk, gizem, gerilim gibi alt türleri de barındırıyor. Bu sebeple karakterler aracılığıyla verilmek istenen duyguyu net bir şekilde alabiliyorsunuz. Şimdi de gelelim oyunun biraz gizem içeriyor olan sonuna.

× Uyarı! İncelemenin devamı spoiler içerir.

Aslında pek çoğumuzun şüphelendiği bir sondu sanırım, en azından benim beklediğim bir sonuçtu. Oyunun son savaşı olan Hela ile mücadele, o dakikalara kadar gördüğünüz kılıçlı mücadelelerden farklı olarak zihinde veriliyor. Senua, Hela ile karşılaşmasında aslında kendi zihniyle olan iç savaşı veriyor. Meğer çözülen tüm o bulmacalar, açılan tüm o kapılar Senua'nın zihninin derinliklerine giden geçitlermiş. Savaştığımız tüm yaratıklar aslında içimizdeki en büyük şeytan olan zihinsel bunalımın ürünleriymiş.

Ve Hela... Hela aslında Senua'nın zihninin en derinindeki karanlığın ta kendisi imiş. O karanlığa ulaşan Senua, Hela ile yaptığı hesaplaşma sonucunda Hela'yı kendi zihninde öldürüyor. Dillion'ın ruhunu esir tutanın Hela olduğunu düşünüyordu hep. Meğer esir tutan ta kendisiymiş. Dillion'ın ölümünü kabul edemeyen Senua zihninde yarattığı Hela ile onu esir tutuyordu ve Dillion'ın ölümünü kabul ederek Hela'yı zihninde öldürdüğü an aslında Dillion'ı da özgür bıraktığı andı. Tıpkı Dillion'a söylediği son sözden de anlaşılabileceği gibi "hoşça kal sevgilim". Böylelikle aslında amacına ulaşmış oldu.

Çise Kebabcı


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10
İşlemci: Intel i5 3570K / AMD FX-8350
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 770 with 2GB VRAM / Radeon R9 280X 3GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10
İşlemci: Intel i5 3570K / AMD FX-8350
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 770 with 2GB VRAM / Radeon R9 280X 3GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 30 GB kullanılabilir alan


Trailer


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  17 Ağustos 2017
Hellblade: Senua's Sacrifice Haberleri
Hellblade: Senua's Sacrifice Çekilişi Başladı!

Geliştirici firma Ninja Theory yeni oyunları Hellblade: Senua's Sacrifice için yeni bir çekiliş düzenliyor. Çekiliş 13 Ağustos'ta sona erecek ve kazanan 25 kişi ile e-mail aracılığıyla iletişime geçilecek.
Hellblade: Senua's Sacrifice Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com