TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Rise of One
1730


LL Puanı
68

Çıkış Tarihi: 26 Ağustos 2017
Türü: Aksiyon / Strateji
Yayımcı: Rise of One
Platform: PC

Grafik
72 
Senaryo
61 
Oyunculuk
71 
Ses & Müzik
70 


Bağımsız Türk yapımcılarının yedi aylık emeği sonucu ortaya çıkan Rise of One için kısacası, oyuncuların karşılarına gelen yedi rakibe karşı bir arenada mücadele verip, hayatta kalan son kişi olmaya çalıştığı MOBA türünde bir oyun diyebiliriz. 2018 yılının ilk çeyreğine kadar erken erişimde olacak olan Rise of One'ı Locus Ludus ekibi olarak piyasaya sürülmeden deneyimleme fırsatını bulduk. Şimdilik sadece oyunla ilgili ilk gözlemlerimizi kaleme alacağımız bu incelemeyi, tam sürüm çıktıktan sonra yeniden kaleme alacağız.

Günümüzde MOBA türü oyunlar denildiğinde, Dota 2 ve League of Legends ilk akla gelenlerden. Bu oyunlarda genellikle beşer kişiden oluşan iki takım mücadele eder. Her bir oyuncu farklı karakteri kontrol etmektedir. Rise of One bahsi geçen her iki oyundan da farklı bir oynanış sunuyor. Oyunun mücadele sistemi için "Son Hayatta Kalan (Last Man Standing)" demek en doğrusu olacaktır. Oyuncular karşılarındaki yedi rakiple antik dünyadan izler taşıyan, dört farklı alana sahip geniş bir arenada mücadele edip hayatta kalan son kişi olmaya çalışacaklar.

Her savaşçının toplamda dört can hakkı bulunuyor. Mücadele sırasında ölümün tadına vardığınızda kendinize yeniden sunulan bu şansları iyi kullanmalı ve bir önceki hayatınızdan ders çıkarmalısınız. Bütün can haklarınızı yitirdiğinizde ise "Hayalet Mod" aktif hale geliyor ve oyunun kalan kısmını sadece izleyebiliyorsunuz. Rakiplerinizi öldürdüğünüzde ise fazladan bir can hakkı elde edeceğinizi de unutmayın.  Arenanın belli bölgelerinde bulunan süreli ve limitli güçlendirmeleri kullanarak rakiplerinize karşı büyük avantaj sağlayabilirsiniz. Oyunda şu an için 4 farklı karakter bulunuyor; ilk karakterimiz Lotharius, oldukça güçlü görünen ve silah olarak İskandinav Mitolojisi'nden bildiğimiz Thor'un Mjöllnir'ine benzeyen bir çekiç kullanan bir savaşçı. Nox ise çevikliğiyle ön plana çıkan, görünmezlik yeteneğine sahip, silah olarak yay kullanan savaşçı bir kadın. Cadmael, şövalye sınıfından geliyor, kılıç ve kalkanının yanısıra müthiş savunma yeteneklerine de sahip. Son karakterimiz Aphra ise bir büyücü kadın, elindeki asası ve farklı büyü yetenekleriyle rakiplerinin kâbusu olabiliyor. Ayrıca savaşçıların altı farklı yeteneği de var. Bunlardan sonuncusu bu türün oyunlarında "Ulti" diye tabir edilen özel yetenek oluyor.

Erken erişim süresince oyuncular sadece tek kişilik modda rakiplerine karşı mücadele verebilecekler. Yapım ekibi oyunun tam sürümünde yeni takım oyunu modlarının geleceğinin de sözünü veriyor. Oyuncu karşılaştırma sistemi, lobi ve oyun içi sohbet, arkadaş davet sistemi şu an için oyunda aktif olan sistemlerden bazıları. İlerleyen zamanlarda oyuna yeni haritalar, silahlar, kıyafetler, derecelendirme sistemi ve müzikler de eklenecek. Üç arkadaşın fazlasıyla emek vererek hazırladıkları Rise of One’ın müziklerinden, mekaniğine; görsellerinden, hikayesine kadar bütün tasarımlar, geliştirmeler ekibe ait.

İlk bakışta hem görsel anlamda hem de eğlenceli oynanışıyla Rise of One bu türü sevenlere göz kırpmayı başaracak bir oyun olarak gözüküyor. Şimdilik sunucularda yeterli kalabalık olmasa da, bir süre bekleyip veya arkadaşlarınızı da alıp oyuna giriş yapabilirsiniz. Yapımcılar fiyat konusunda da oldukça esnek davranmışlar; oyunun yurt dışı fiyatı 9.99$ dolar iken Türkiye özel fiyatı ise 9.99TL olarak belirlenmiş. Piyasaya sürüldükten sonra, tam sürüm için çalışmalara son hız devam edecek olan yapım ekibi ülkemize böyle bir oyun kazandırdıkları ve büyük emekleri için bir alkışı hak ediyor.

Özellikle son zamanlarda bağımsız Türk yapımcılarının oyun dünyasındaki etkilerinin artmasıyla, oyuncuların da sadece maddi olarak değil aynı zamanda olumlu ve olumsuz eleştirilerle de yapımcılara destek çıkması büyük önem arz ediyor. Bizler de inceleme ekibi olarak bu tarz oyunların artılarını ve eksilerini masaya yatırarak bir fiil Türk yapımı oyunların gelişiminde katkıda bulunmayı kendimize görev ediniyoruz.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8 (8.1) veya 64-bit Windows 10
İşlemci: Intel® Core?i5-2500 @ 3.3 GHZ / AMD FX-8320 @ 3.5ghz
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 730 / AMD Radeon R7 240
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8 (8.1) veya 64-bit Windows 10
İşlemci: Intel CPU Core i7 3770 3.4 GHz / AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GPU GeForce GTX 770 / AMD GPU Radeon R9 290
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan


Trailer


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  25 Ağustos 2017
Rise of One Haberleri
Rise of One 10 Adet Steam Key Çekilişi

Bu özel çekilişimizde 10 talihli oyuncu, tamamen Türk yapımı olan Rise of One'ın tam sürümünü kazanacak.
Rise of One Özel Çekilişi

Bağımsız Türk yapımcılarının 8 aylık emeklerinin karşılığı olan Rise of One, Locus Ludus özel çekilişiyle sahiplerini arıyor.
Rise of One Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com