TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
The Wolf Among Us
1784


LL Puanı
82

Çıkış Tarihi: 11 Ekim 2013
Türü: Macera
Yayımcı: Telltale Games
Platform: PC / PS4 / Xbox One

Grafik
80 
Senaryo
87 
Oyunculuk
80 
Ses & Müzik
82 


The Wolf Among Us, yarı oyun - yarı çizgi roman diyebileceğim, senaryosu sizi kendisine bağlayacak ve tek oturuşta bitirmek isteyeceğiniz, başından kalkamayacağınız bir oyun. Oyunun yapımcısı olan Telltale Games şirketi, her zamanki gibi harika ve bağımlılık yaratan bir senaryo ortaya koymuş. Yapımcıların genellikle tüm oyunlarındaki amaç, senaryoyu oyuncunun yönetimine bırakıp; oyunun sonunun, oyuncunun seçeneklerine göre şekillendirmesidir. Telltale Games'in hazırladığı bu tip oyunların sonları her zaman sizi şaşkınlığa uğratıyor. Wolf Among Us da diğer oyunlarına göre daha ağır bir konuya sahip ve hatta daha ilgi çekici diyebilirim.The Wolf Among Us, bir masal kitabından çıkıp günümüzün gerçek dünyasında yaşayan, daha doğrusu yaşamaya çalışan hayali karakterlerin hikayesini anlatıyor. Bildiğimiz eski masalların bir nevi modernize edilmiş hali diyebiliriz. Karakterlerin hangi hikayeden oyuna uyarlandığını net bir şekilde görebilirsiniz: Güzel ve Çirkin, Pamuk Prenses vb. masallarının kahramanları gibi. Oyunda masal karakterleri kendi topluluklarını ''Fables'' olarak adlandırmışlar. Kahramanlarımız 1980'lerin New York'unun bir bölgesi olan Fabletown'da yaşıyor. Hikayenin geçtiği mekanlar da senaryoya gayet uygun; yıkılmak üzere olan bakımsız bir apartman, striptiz kulübü, metruk depolar, ara sokaklar, aylakların takıldığı bar gibi yerlerden oluşuyor. 

Oyunda, "Büyük Kötü Kurt" olarak çağrılan, kısaca ismi "Bigby" olan birini yönetiyoruz. Masallara göre oldukça kirli bir geçmişimiz var. Örneğin hiddetlenip, korkunç bir şekilde tüm köyü yerle bir etmişiz. Buna rağmen bir şekilde kendimizi diğer masal kahramanlarına affettirip Fabletown'ın şerifliğini yapıyoruz. Oyunda iyi veya kötü polisi oynamak tamamen sizin elinizde. Karakterler, verdiğiniz cevaplara göre size yakınlaşıyor veya size tavır koyabiliyorlar. Oynanış gayet basit,  genel olarak bir "Point & Click" oyunu. Bunun yanı sıra yön tuşları ile de hareket edebilirsiniz, ara sahnelerde hızlı hareket etmeniz gereken yerler oluyor. Mesela bir kavgaya girişiyorsunuz ve karşınıza seçenekler çıkıyor; rakibinizi camdan aşağı atabilir, veya kafasını duvara vurabilirsiniz. Kara mizah içeren çizgi romanları andıran grafikler ve arkaplanda çalan müzikler oyun atmosferini oldukça pekiştiriyor. Karakterler, çevre, arkaplandaki insanlar, araçlar, şehrin görünümü ve daha bir çok model el ile bir kağıda çizilmiş ve oyuna büyülü bir şekilde girivermiş gibi bir hava katıyor. Bölüm aralarında gelen sinematik ara sahneler gerçekten çok hoş. Müziği, atmosferi ve orada bulunan kompozisyonu yapımcılar çok iyi düşünmüşler. Bir Kırmızı Başlıklı Kız masalı vardı ya hepimizin çocukluğumuzdan hatırladığı, işte karakterlerimizden bazılarının o meşhur sözlerinin oyuna uyarlanıp vurgulandığını görebilmek mümkün. Büyük Kötü Kurt'un "Seni daha iyi görebilmek için..." sözüyle oyunda karşılaşabiliyorsunuz örneğin.Olaylar, hayat çok monoton iken bir Fable arkadaşımızın katledilmesi ile başlar, Fable cinayetlerinin artması ile gelişir ve biz bunun arkasında hangi işlerin döndüğünü bulmaya çalışırız. Hiç ummadığınız kişiler sizi sırtınızdan vurabilir veya kötü karakterler sizin dostunuz olabilir. Ağzını yüzünü dağıtmak istedikleriniz öyle bir konuşur ki, birden medeni birine dönersiniz. Senaryo ve diyaloglar üzerine kurulu bir oyun olduğu için olaylar hakkında fazla bilgi vermek aslında yanlış olur.

Oyun müzikleri sizi kendisine aşık ediyor, özellikle menüde çalan giriş parçası oldukça etkileyici. Ana menüde ayrıca, karakterlere ve hikayelerine ait bilgilendirici bir bölüm var. Oyunda ilerledikçe bu bilgiler güncelleniyor ve yeni karakterlerin bilgileri gelmeye devam ediyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, yaptığınız seçimlerin gelecekteki olay örgüsünü etkiliyor olması. Örneğin kavga ettiğiniz adamı camdan aşağı atarsanız ve ölürse "Büyük kötü kurt geri geldi..." diye diğer Fable'ların sizden korkmasına sebep olabiliyorsunuz. Genelde bu ara seçimlerde de ikiden fazla seçenek mevcut oluyor. Diyaloglardan ötürü ara sahneler genelde daha çok önem taşıyor. Olur da bir seçim yapıp pişman olursanız oyunun o bölümünü başa sarabilir ve eski seçeneğinizi görmezden gelerek oyununuza dilediğiniz yerden devam edebilirsiniz. Seçtiğiniz cümlelerin daha sonra sizi nasıl etkilediğini oyun size çok net gösteriyor. Hiç ummadığınız kişilerden trip yediğiniz de oluyor, ne kadar iyi davranırsanız davranın size tavır koymaya devam eden kişiler de oluyor, çok büyük kötülükler yapsanız bile size iyi davrananlar da oluyor. Oyunun 5-6'ya yakın farklı sonu mevcut. The Wolf Among Us bölüm bölüm ilerlediğimiz bir oyun. Her bölüm içinde 10 olay bulunmakta. Oyunun en iyi yanlarından biriyse, farklı sonları olduğu için sizi hiç bunaltmayacak ve tekrar oynadıkça farklı keyif verecek bir oyun olması.Oyundaki karakterlerin bize karşı farklı düşünceleri, hatta kendilerinin temel kişisel özellikleri dahi mevcut. Bunu bilerek hareket edip ona göre kararlar alırsanız oyun istediğiniz gibi şekillenmeye başlıyor. Oyun içinde çıplaklık görmeniz mümkün. Küfüre ve şiddete de oldukça yer verilmiş. İçki, sigara ve uyuşturucunun bahsini dahi açmıyorum. Ayrıca şiddetin yanında bolca vahşet ve kan göreceğiniz sahneler de olacak. Oyunun ses sanatçıları özene bezene seçilmiş olsa gerek ki seslendirmeler harika olmuş. Oyunun resmi olarak sadece İngilizce seslendirme dilini içermesi üzücü olsa bile bazı arkadaşlarımız oyunun Türkçe altyazı yamasını çıkarmış.Yabancı dilini geliştirmek isteyenlere özellikle tavsiye ediyorum. Basit ve anlaşılır bir İngilizce hakim oyun genelinde. Bunun yanı sıra senaryo üstüne kurulu oyunları seven, ''Senaryo oyunun her şeyidir, en önemlisi o.'' diyenler, dedektiflikten ve kurgudan hoşlanan, Point & Click oyunlarını seven insanlar bu oyunu kesinlikle denemeli. Kısacası parasını sonuna kadar hak eden bir şaheser diyebilirim.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows XP Service Pack 3
İşlemci: Core 2 Duo 2GHz or equivalent
Bellek: 3 GB RAM
Ekran Kartı: ATI or NVidia card w/ 512 MB RAM
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7
İşlemci: Core 2 Duo 2.3 Ghz or equivalent
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: ATI or NVidia card w/ 1024 MB RAM
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  26 Ağustos 2017
The Wolf Among Us Haberleri
The Wolf Among Us Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com