TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Rainbow Six Siege
1908


LL Puanı
87

Çıkış Tarihi: 1 Aralık 2015
Türü: Aksiyon / FPS
Yayımcı: Ubisoft
Platform: PC / PS4 / Xbox One

Grafik
87 
Senaryo
84 
Oyunculuk
89 
Ses & Müzik
88 


Ünlü Amerikan yazar Tom Clancy'nin 1998 yılında yayınlanan, kod adı "Rainbow (Gökkuşağı)" olan çok uluslu bir anti-terörist timini konu alan romanı Rainbow Six'in yine aynı yıl içerisinde bir video oyunu da çıkmıştı. Tactical Shooter (Taktiksel Nişancı) türünün ilk örneklerinden olan oyun yıllar içerisinde bir seri halini aldı ve son olarak 2015 yılında Ubisoft tarafından Rainbow Six Siege adıyla piyasaya sürüldü. FPS oyunlarında genellikle taktik ve strateji geri planda kalırken, Tactical Shooter oyunlarında her ikisine de ihtiyaç duyulması ve oyunun gerçeğe yakın olması sebebiyle, bu tür zaman içerisinde büyük bir başarıyla kendi hayran kitlesini yarattı. Bu başarının en büyük mimarlarından birisi de tabii ki Rainbow Six Siege oldu.

Ubisoft'un geliştirdiği Rainbow Six Siege hem tek oyunculu hem de çevrimiçi çok oyunculu olarak oynanabilen bir oyun. İncelememizde genel olarak çok oyunuculu moda değinecek olsam da öncelikle biraz da tek oyunculu moddan bahsedeceğim. Tek oyunculu moda başladığımızda birçok oyunda olduğu gibi ilk olarak eğitim görevini yerine getirip, oyunun temel oynanışını ve kontrellerini kavrıyoruz. Eğitim görevini tamamladıktan sonra sırasıyla kolaydan zora doğru giden yeni görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Her görev içerisinde üç adette yan görev bulunuyor ve onları da tamamlayarak ekstradan oyun parası kazanıyoruz. Evet, oyunun içerisinde bir para sistemi mevcut ve bunun yanısıra gerçek parayla satın alabileceğiniz R6 kredisi de bulunuyor. Tüm bu kredileri ve paraları yeni silah temalarını, oyuncu temalarını ve yeni operatörleri açmak için kullanıyoruz. Tek oyuncu modundaki görevlerin sayısının az olması nedeniyle oyunun tamamen çok oyunculu mod üzerine inşa edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden incelememizin geri kalan kısmını da bu mod üzerinden değerlendirerek kaleme alacağım.

Çok oyunculu modda "Casual (Rastgele") ve "Ranked (Rütbeli)" olmak üzere iki sistem bulunuyor. Casual ekipleri rastgele seçerken, Ranked ise rütbemize ve performansınıza bağlı olarak yeni ekipler oluşturuyor. Ekipler toplamda beşer kişiden oluşuyor, her ekip bir elde saldırı takımı diğer elde ise savunma takımı olarak oynuyor. Oyunu kazananan taraf olmak için toplamda üç eli almamız gerekli. Saldırı takımı olarak oynarken eli kazanmak için verilen görevi yerine getirmemiz ya da tüm rakiplerimizi öldürmemiz gerekiyor. Savunma ekibinde de yine aynı şekilde tüm rakipleri öldürmek yeterken, belirlenen oyun süresi içerisinde saldırı takımının görevini yerine getirmesini engellemek o eli kazanmamızı sağlıyor. Bu görevler ise; rehine kurtarma, bomba imha etme ve bölge ele geçirme olmak üzere toplamda üç tane. "Siege (Kuşatma)" isminden de anlaşılacağı üzere oyundaki saldırı sistemi kuşatma stratejisine dayalı olarak kurgulanmış. Bu yüzden haritaların hepsi kapalı bir ortamdan ibaret; ev, uçak, banka, kafe, tersane, yat, kulüp vb. gibi. Saldırı takımının başlayacağı üç farklı nokta bulunuyor, her ele kendi seçtikleri bu noktalardan birinde başlıyorlar. Savunma takımının ise toplamda dört adet seçeneği mevcut, her haritada önceden belirlenmiş dört yer bulunuyor ve görevler bu yerlerde geçiyor. Görevlerin ne olduğunu seçme gibi bir şansımız olmuyor, bu tamamen şansa bağlı bir sistem. 

Her elin başlangıcında 30 saniyelik bir hazırlık süresi oluyor, dilerseniz şimdi iki takımın da el başlangıcında yapabileceği hazırlıklara bir göz atalım. Savunma takımı haritanın belli noktalarına konuşlanmış kameraları kontrol ederek rakiplerinin yerini tespit edebilme şansına sahip ama tabii ki rakipleri o kameraları imha etmediği sürece. Ölen bir oyuncu dostlarının gözünden elin geri kalanını izleyebileceği gibi kameraları kontrol edip arkadaşlarına yardım da edebiliyor. Yani kısacası öldüğümüzde dahi takımımıza destek olabiliyoruz. Harita üzerinde birçok pencere ve kapı üzerinde halihazırda tahtadan barikatlar bulunuyor, barikat bulunmayan kapılara da dilersek kendimiz koyabiliyoruz. Rainbow Six'in en farklı fizik özelliklerinden birisi de duvarların, yerlerin ve tavanların hasar görebilme özelliğine sahip olması. Tabii bu fiziksel özellik her duvar için geçerli değil mesela bulunduğumuz binanın dış cephesine bakan duvarların kırılma özelliği bulunmuyor, yine aynı şekilde bina içerisindeki her duvar da kırılmıyor. Yerlerde ise durum daha farklı; mekanlarda belli noktalarda kare şeklinde tasarlanmış, kırılabilir kısımlar oluyor, buraları tamamen kırabiliyoruz ama bu noktaların dışındaki bazı yerlerde ise yarı yarıya hasar verebiliyoruz. Duvarların ve yerlerin kırılmasını önlemek için her oyuncuda iki adet metal barikat oluyor, bu barikatları kırılabilir olan duvar ve yerlere monte ederek iyi bir savunma stratejisi oluşturabiliyoruz. Metal barikatlar, fiziksel temas ve kurşunla hasar almadığı için birçok düşmana karşı iyi bir savunma oluyor.

Saldırı takımındaki her bir oyuncu el başında özel drone'larını kullanarak düşmanlarını ve görev yerlerini tespit etmeye çalışıyorlar. Savunmacı ekip ise drone'ları kullanılamaz hale getirebiliyor. Hazırlık süresince droneları iyi kullanarak düşmanların yerini tespit etmek, haritayı iyi bilen oyuncular için büyük fayda sağlıyor. Kuşatılan binaya girmek için birçok alternatif yol bulunuyor; pencerelerden, kapılardan, çatıdan ve kimi haritada ise garaj kapısı gibi kırılabilir yüzeylerden içeriye sızabiliyoruz. Duvarların dibinde halat kullanarak çatıya tırmanabilmek, duvarların üzerinde yürüyebilme ve istediğimiz camdan içeriye hızlı bir dalış yapabilme gibi seçeneklerimiz de bulunuyor. Savunmacıları şaşırtmak için onların en beklemediği yerlerden içeri sızmak bize o eli kolayca kazandırabiliyor.

Rainbow Six'te "Operatörler" olarak adlandırılan, ülkelerin anti-terörist timlerinden esinlenilmiş, birbirinden farklı özelliklere sahip karakterler bulunuyor. Her el başında istediğimiz herhangi bir operatörü seçebiliyoruz sonrasında da o operatöre özel tanımlanmış silah ve cephanelerden hangilerini kullanacaksak onları seçiyoruz. Operatörler savunmacılar ve saldırıcılar olarak ikiye ayrılıyor. Her operatörün kendine has bir özelliği bulunuyor. Mesela İngiliz "SAS" timinden savunmacı bir operatör olan "Mute" istediği yere koyduğu jammerlar'la rakip takımın elektronik cihazlarını devre dışı bırakabiliyor. Rus "Spetsnaz" timinden "Kapkan" ise pencerelerin ve kapıların arkasına kurduğu bubi tuzaklarıyla rakiplerini beklemedikleri bir anda kötü bir sonla karşılaştırabiliyor. Saldırıcı operatörlerde ise; Amerikan "FBI" timinden "Thermite" metal plakaları eritebilen özel bir reaksiyon gerçekleştirerek, düşmanlarına beklemedikleri bir noktadan saldırabiliyor. Rus "Spetsnaz" timinden "Fuze" kırılabilir yüzeylerin üzerine kurduğu fünye ile duvarların ve yerlerin arkasına patlayıcı bombalar fırlatabiliyor. Hiçbir takım oyun başında rakiplerinin hangi operatörlerini seçtiğini göremediği için her el bizi birbirinden farklı sürprizler bekliyor diyebilirim.

Kazandığımız para ve kredilerle silahlara özel cephaneler ya da özel nişangahlar alabiliyoruz ve bu sayede verdiğimiz hasar gücü, nişan alma yeteneği daha da artıyor. Kimi zaman yüksek bir yerden düştüğümüzde ya da düşman tarafından özellikle bacaklarımızdan vurulduğumuzda yerde yaralı bir şekilde uzanıyoruz, bir dostumuz bize yardım ederse yarım güçle ayağa kalkabiliyoruz.

Oyunun Steam üzerinde Starter Edition ve Normal olmak üzere iki sürümü bulunuyor. Starter Edition sürümünün oldukça ucuz olması da, oyunu satın almak isteyenlerin kafasında birçok soru işareti bırakabiliyor. Bu soru işaretlerini kaldırabilmek için kısaca Starter Edition'ın ne olduğundan bahsedecek olursam; Starter Edition ve Normal sürüm arasındaki tek fark, Starter Edition'da operatörleri açmak için gereken oyun parasının oldukça yüksek olmasıdır. Başlangıçta sadece iki adet operatör açık oluyor, sahip olduğunuz 600 R6 kredisi ile istediğiniz iki operatörü daha oyun başında açabiliyorsunuz fakat sonraki her bir operatörü açmak için 12500 sanal paraya ihtiyaç duyuyorsunuz. Sezon operatörlerinin fiyatları ise tam iki katı yani 25000 sanal para. 12500 sanal paraya ulaşmak için ise ortalama 45 oyun oynamanız gerektiğini söyleyebilirim. Açıkçası herkesin her operatörle oynamayacağını, belli başlı favori operatörler belirleyip onlarla oynayacağını düşündüğüm için Starter Edition almanın birçok oyuncu için daha iyi ve ekonomik olacağını düşünüyorum.

Son olarak diyebilirim ki, FPS ve Arena Shooter oyunlarındaki gerçek dışıcılıktan, taktiksel zayıflıktan ve bireysellikten sıkılıp, gerçek bir takım oyunu arıyorsanız Rainbow Six Siege sizin için kesinlikle biçilmilş kaftan. Bu oyunda nişanınız ve refleksiniz ne kadar iyi olursa olsun takım oyununa sadık kalmadığınız, belli bir taktik uygulamadığınız sürece oyunu kazanmanız oldukça zor.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (64bit versions required)
İşlemci: Intel Core i3 560 @ 3.3 GHz or AMD Phenom II X4 945 @ 3.0 GHz
Bellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 or AMD Radeon HD 5870 (DirectX-11 compliant with 1GB of VRAM)
Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64bit versions required)
İşlemci: Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz or better or AMD FX-8120 @ 3.1 Ghz or better
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 (or GTX 760 / GTX 960) or AMD Radeon HD 7970 (or R9 280x [2GB VRAM] / R9 380 / Fury X)
Depolama: 47 GB kullanılabilir alan


Trailer


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  29 Ağustos 2017
Rainbow Six Siege Haberleri
Rainbow Six Siege Outbreak Paketleri, Skinleri ve Fiyatları

Rainbow Six Siege'in yeni sezonu beraberinde birçok yenilik de getirdi. Oyunun Standart, Advanced, Gold ya da Complete sürümüne sahip olan oyunculardan artık oyunun orijinal 20 Operatörü için Renown ücreti alınmıyor.
Rainbow Six Siege'in Yeni Modu ve Harita Güncellemeleri Açıklandı

Rainbow Six Siege'in yakında gelecek olan Operation Chimera (Outbreak modu da dahil) güncellemesiyle birlikte Ubisoft, üçüncü yıl planlarıyla ilgili daha fazla detay vermeye başladı.
Rainbow Six Siege İçin Üçüncü Yıl DLC'leri Duyuruldu

Ubisoft gelecek yıl için de Rainbow Six Siege'i destekleyeceğini ve üçüncü yıla özel DLC'ler çıkartacaklarını duyurdu.
Rainbow Six Siege'de Ücretsiz Hafta Sonu ve Büyük İndirim

Ubisoft'un popüler tactical shooter oyunu Tom Clancy's Rainbow Six Siege bu hafta sonu Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabilecek. Şu anda aktif olan kampanya 19 Kasım 2017 TSİ 20:00'da sona erecek.
Rainbow Six Siege ve XCOM 2'de Ücretsiz Hafta Sonu!

Ubisoft'un sevilen FPS oyunu Rainbow Six Siege ve 2K Games'in sıra tabanlı strateji oyunu XCOM 2'de 24 Ağustos itibariyle ücretsiz hafta sonu kampanyası başladı.
Rainbow Six Siege Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com