TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Besiege
1087


LL Puanı
81

Çıkış Tarihi: 28 Ocak 2015
Türü: Açık Dünya
Yayımcı: Spiderling Studios
Platform: PC

Grafik
83 
Senaryo
73 
Oyunculuk
87 
Ses & Müzik
80 


Bundan 3 sene önce piyasaya çıkmış olan ve hala erken erişim olmasına rağmen çok fazla beğeni alan Besiege, günümüzün fizik esaslı oyunlarında oldukça ön plana çıkıyor. Gerek sevimli ve göz yormayan minimal grafikleri, gerekse yaratıcılığınıza bir sınır koymaması gerçekten bu tip oyunlar içinde farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Savaş, ancak bu kadar minimal ve eğlenceli gösterilebilirdi.

Evet, bir çoğumuz TerraTech, Kerbal Space Program gibi oyunlardan alıştık bu sandbox tarzı fizik oyunlarına; ancak Besiege’de farklı olan bir şeyler var. Ortaçağ temasına sahip olması bunlardan belki de en başta geleni. Oynarken kendinizi Da Vinci’yle kıyaslayabilirsiniz. Erken erişimdeyken bile yapımcıların canla başla çalıştığını ve sürekli yeni bölümler, yeni parçalar eklediğini söylemem gerekiyor. Oyunun ana menüsü oldukça sade ve kolay tasarlanmış. Besiege dünyası üzerinde var olan adalardan birine giriyorsunuz ve oradaki bölümleri kendi yarattığınız makinelerle geçmeye çalışıyorsunuz. Şu an oynanabilen üç adacık var: Ipsilon, Tolbrynd ve Valfross. Gelecek güncellemelerde iki adet adacık daha ekleneceğini görebiliyoruz menüden. Bunların dışında, üç adet de sandbox alanı mevcut. Birincisi ilk güncellemelerle gelen eski versiyonu, bir diğeri ise son güncellemelerden sonra eklenen yeni antrenman alanlarıyla döşeli sandbox, sonuncusu ise tamamen boş bir alan. İlerleyen zamanlarda da ay yüzeyinde geçecek bölümler ve çok oyunculu mod ekleneceği de ana menüde belirtiliyor.

Oyundaki amacımız ise, her adayı fethetmek. Adalardaki bölümlerin her biri farklı bir görev içeriyor. Bir kaleyi yıkmak, küçük bir orduyla mücadele etmek, bir nesneyi bir yere taşımak, bir yere sağ salim ulaşmak gibi çeşitli görevler var ve gerçekten zorlayıcı tasarımlar yapmanızı gerektirecek durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Her adanın kendine has detayları oluyor. Örneğin Valfross adası soğuk, kış iklimlerini temsil ediyor, Tolbrynd adası ise fırtınalı, yağmurlu bir iklime sahip. Tabi bu iklimlerin de oynanışa etkileri oluyor, makineniz rüzgardan etkilendiği gibi, çeşitli aksamları donabiliyor. Makine yaratımında sonsuz ihtimal var. İsterseniz ufak tefek ama sağlam bir makineyle de bir çok bölümü geçebilirsiniz veya devasa bir ölüm makinesi icat edebilirsiniz. Asla kendini tekrar etmeyen, sürekli oynanabilirliği olan bir oyundan bahsediyorum. Şu an oynayabildiğiniz bölümleri bitirseniz de, farklı icatlar yaparak tekrar baştan oynamak istiyorsunuz. Hatta ben daha çok, yeni sandbox alanında vakit geçiriyorum. Yeni bölümler ve yeni parçalar eklenene kadar orada kendimce tasarımlar, makineler yapıp fazlasıyla eğleniyorum.

3D Modelleme programlarına aşinaysanız, bölümlerdeki çalışma alanı sizi hiç zorlamayacaktır. Ama bilmeyenler için de sorun olacağını zannetmiyorum. X,Y,Z düzlemlerinde bir alanda tasarımınızı yapıp, istediğiniz kontrolleri atayarak aracınızı kullanabiliyorsunuz. Parçalar şimdilik yedi kategoriden oluşuyor. Basit gövde parçaları, gelişmiş gövde parçaları ve aparatlar, tekerleklerin olduğu hareketli parçalar, çeşitli birleştirmeleri yapabildiğiniz mekanik parçalar, silahlar, uçuş yapmanızı sağlayacak parçalar ve yüksek koruma sağlayan zırh parçaları. Burada isterdim ki her parçadan ve işlevinden bahsedebileyim; ancak çok fazla seçenek var ve her gelen güncellemeyle iki-üç parça ekleniyor. Bu çeşitlilik de sizin yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz harika bir ortam yaratıyor. Zaten oynayarak neyin ne işe yaradığını çözmek daha keyifli. Gereksiz detaylardan uzak, belli bir hikayeye sahip olmaması ise yalnızca yaratmaya ve tasarlamaya odaklanmamızı sağlıyor. Tek yapmanız gereken parçaları birleştirip verilen görevi yerine getirmek; nasıl yapacağınız tamamen size kalmış.

Ortaçağ temalı olmasına rağmen, menü ve sekmelerin modernliği ve sadeliği inanılmaz bir uyum içinde, arka planda çalan sakin müzikler de savaş makinesi icat ederek ilerlediğimiz oyuna ironik bir huzur katıyor. Küçük ordu mensuplarının, etrafta gezinen koyunların ve minimal ortam seslendirmeleri oldukça güzel.

Gerek temasıyla, gerek oynanışıyla gönülleri uzun zamandır fethetmeyi başaran Besiege, hala ne gibi eklemeler yapılabileceği konusunda merak uyandırıyor ve yapımcılar da bizleri fazla merakta bırakmayarak aralıklı olarak ufak sürpriz güncellemeler yapıyorlar. Bu sayede asla eskimeyen oyun, hep güncel, hep eğlenceli kalıyor. Yaratıcılığına güvenen böyle gelsin. İlerleyen güncellemelerde eklenecek olan çok oyunculu mod ile harika vakit geçirebileceğimiz bu oyuna şimdiden pratik yapmak için başlayın.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows XP
İşlemci: 2.2Ghz Dual Core
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 512mb Dedicated VRAM
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows XP
İşlemci: 2.2Ghz Dual Core
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 512mb Dedicated VRAM
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  30 Ağustos 2017
Besiege Haberleri
Besiege Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com