TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Beat The Game
792


LL Puanı
78

Çıkış Tarihi: 7 Eylül 2017
Türü: Macera / Bulmaca
Yayımcı: Worm Animation
Platform: PC

Grafik
88 
Senaryo
62 
Oyunculuk
76 
Ses & Müzik
89 


Karate Kamil efsanesiyle tanıdığımız Cemre Özkurt, San Fransisco’da kurduğu Worm Animation firması ile epey ilginç bir oyuna imza atmış. Yapımcıların söylediğine göre Beat The Game, yolunuzu müzik yaparak bulduğunuz bir macera oyunu. Ne tür bir şeyle karşılaşacağınızı anlamaya yetiyor aslında. Bir müzisyenin rüyası gibi olarak yaratılmış bir dünyada, çeşitli objelerin ve araçların seslerini kaydederek kendi performansınızı sergileyeceğiniz sıra dışı bir deneyim yaşayacaksınız.

Karakterimiz Mıstık, uçsuz bucaksız bir çölde yolculuk ederken ufak bir arıza yaşar ve olduğu yerde kalır. (Hikaye olarak bize çok fazla malzeme verilmese de oyunda ne yapmanız gerektiğini, nasıl yapacağınızı kısa sürede kavrıyorsunuz.) Gökyüzündeki garip figürlerin ve araçların seslerini, etrafta dolaşırken bulacağınız nesnelerin ses örneklerini, omzunuzda asılı duran kayıt cihazıyla kaydedip, holografik cihazınızla kendi müziğinizi yaratıyorsunuz. Seslendirmenin ve grafiklerin oldukça ön planda olduğunu söylememe sanırım gerek yok. Sekiz kanallı basit kontrollü mikserimizdeki tüm sesleri etraftan bularak müziğimizi çeşitlendirebiliyoruz ve bütün sesleri bulduğunuzda bir gece partisinde performansımızı sergiliyoruz, bu kısım çok da kolay değil açıkçası. İnsanların, daha doğrusu üçgen prizma karakterlerin, beğenisini kazanmak oldukça zor; hızlı ve dikkatli olmak gerekiyor.

Aslında oyunda ana karakterimiz haricinde bir karakteri daha kontrol edebiliyoruz. Dolaşırken bulduğumuz ve şans eseri çalıştırmayı başardığımız keşif robotu ile etrafta gizlenen sesleri bulup işaretleyerek işimizi kolaylaştırabiliyoruz. Diğer karakterlere de işimiz düşüyor tabi; Yeraltında yaşayan ve sadece geceleri işinin başında olan Yosun Yusuf gibi. Bizi görünce ordan oraya ilginç hareketlerle uzaklaşan bir diğer karakter de bazı sesleri bulmamızda yardımcı oluyor. İlk başta oyunun amacını çözmeye çalışırken bir süre boş boş dolaştığımı söylemeliyim. Haritanın, mekanın, obje ve karakterleri gözlemleyip keyfine varmak için bütün her yeri dolaştım. Karate Kamil’e yapılan gönderme gibi göze çarpan bir kaç hoş şey görebilirsiniz. Arkaplanda arada duyulan Neşet Ertaş sesi, kayanın üzerindeki #direngezi yazısı gibi tanıdık bir çok öğe bulunuyor. Oyunu Türkçe oynarsanız, bazı karakterlerin isimleri de sizi epey güldürecek. Cemre Özkurt’un Blizzard’da, Activision’da ve bunların dışında harika tasarımlara, animasyonlara hayat verdiğini çoğumuz biliyoruz. Bu yeteneğini kendi yarattığı ilk bağımsız oyununda da fazlasıyla göstermiş. Karakter tasarımları ve özellikle animasyonları gerçekten on numara. Hayal gücünün sınırlarını zorlayacak derecede absürt olan mekan ise bambaşka bir detay. Etrafta bulduğunuz bazı yumuşak şekerleri yediğinizde başınız dönüyor ve bayılıyorsunuz. Ayıldığınızda ortalık gece oluyor ve fenerinizin ışığı ile keşife devam ediyorsunuz. Tekrar gündüze dönmek için yapmanız gereken şey ise oldukça absürt. Oyun içi fazla bilgi vermek istemiyorum çünkü bu komik ve eğlenceli noktaları kendiniz keşfettiğinizde daha çok keyif alacaksınız.

Oynanış açısından klasik bir point & click olmadığını söylemeliyim. Etraftan bulduğunuz objeler envanterinizde duruyor, ancak kullanmanız gereken yere geldiğinizde otomatik olarak kısa bir animasyon giriyor. Yani size pek fazla iş kalmıyor, objeleri toplayıp nerede kullanılacağını bulmaktan başka. Bu da aslında bulunduğunuz atmosferin tadını daha iyi çıkarmanızı kolaylaştırıyor. Ara sahneler ve izlemesi bir o kadar keyifli animasyonlar, resmen bir film tadı veriyor. Zaten oynarken bunun normal bir oyun olmadığını fark edeceksiniz. Müzikal mi, animasyon filmi mi, yoksa görsel olarak donatılmış bir müzik programı mı? Senaryonun zayıf olduğu bir gerçek, ama oyunun ilginçliğine zerre zarar vermiyor. Hikaye odaklı oyunları seven biri olarak yine de zengin bir hikayesi olsaydı demeden geçemiyorum. 

Henüz piyasaya çıkmadan San Fransisco’da Intel Media Indie Exchange 2016’da “En İyi Sanat Ödülü” alan, İspanya’da Azplay 2016’da “En İyi Yaratıcı Oyun Adayı” ve “En İyi Müzik Adayı” olan, bol bol görsel şölen içeren, her karesi adeta bir duvar kağıdı kıvamında, animasyonun fazlasıyla iyi olduğu, ayrıca müzikle ilgili olanların daha çok keyif alacağı kısa film tadında müzikal bir deneyim için kesinlikle Beat The Game öneriyorum. Salvador Dali yaşıyor olsaydı, bu oyunu gerçekten severdi. Bundan sonraki süreçte Worm Animation’dan uzun soluklu, zengin hikayeli bir macera oyunu beklemekten alıkoyamıyorum kendimi.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, 7, 8, 10 ve üstü
İşlemci: Intel® Core? 2 Duo E6600 or AMD Phenom? X3 8750 processor or better
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Video kartı 256 MB yada üstü olmalı ve DirectX 9'u çalıştırabilecek alt yapıya sahip olmalı.
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 1200 MB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, 7, 8, 10 ve üstü
İşlemci: Intel® Core? 2 Duo E6600 or AMD Phenom? X3 8750 processor or better
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Video kartı 256 MB yada üstü olmalı ve DirectX 9'u çalıştırabilecek alt yapıya sahip olmalı.
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 1200 MB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  9 Eylül 2017
Beat The Game Haberleri
Beat The Game Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com