TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Bendy and the Ink Machine
4282


LL Puanı
80

Çıkış Tarihi: 27 Nisan 2017
Türü: Bulmaca / Macera / Aksiyon
Yayımcı: TheMeatly Games
Platform: PC

Grafik
83 
Senaryo
80 
Oyunculuk
78 
Ses & Müzik
79 


Yine bir bağımsız yapım, yine bir korku oyunu… Bendy and the Ink Machine’e bir kez bakıp da, Walt Disney görsellerine benzer şekilde dizayn edilmiş komik ve eğlenceli bir oyun olduğunu düşünmek çok büyük hata olur. Ürperten atmosferiyle, bir çok korku oyununda bizi sıkan ama bu oyunda korkutmayı başaran ani çıkışlarla gerçekten başarılı ve rahatsız edici bir korku oyunu ortaya çıkarılmış. Bölümler halinde yayınlanan oyunun şimdilik ilk iki bölümünü oynama imkanımız var ve gelecekte üç bölüm daha eklenecek. Bu da oyunun, heyecanımıza heyecan katmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Oyunda stüdyodan ayrılmış ve partneriyle yolları ayrı düşmüş eski bir çizgifilm sanatçısını kontrol ediyoruz. Yıllar sonra eski partnerimizin stüdyoya geri dönmemiz gerektiğini söylemesiyle oyunumuz başlıyor. Stüdyo, terk edilmiş, yıkık dökük bir halde çıkıyor karşımıza ve buradan bile anlıyoruz kabus gibi bir durumun içine doğru yol aldığımızı. Bir mürekkep makinesi var çalıştırmamız gereken, zaten ne oluyorsa o makineyi çalıştırdıktan sonra oluyor. Hikayenin büyüsünün kaçmaması adına çok detaya girmek istemiyorum. Korku filmlerinden ve bir kaç oyundan aşina olduğumuz gibi; insanoğlu bir hata sonucu korkunç bir varlığı uyandırır ve onu yok etmeye çalışır ya, işte o hesap bizimki de. Stüdyoda oradan oraya koşturup görev bazında bize sunulan bulmacaları çözüyoruz, kapıları açıyoruz, kayıtları ve ipuçlarını dinleyip yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Zorlayıcı bulmacaların olmadığını söyleyabilirim; bir kapı için anahtar bulmak, belli objeleri belli yerlerde kullanmak gibi basit mekanikli bulmacalar var. İlerleyen bölümlerde daha farklı ve daha zor bulmacalarla karşılaşmamız oldukça yüksek ihtimal; çünkü oyunun ikinci bölümü, ilk bölüme göre daha zorlayıcı geçiyor. Yine de sıkıcılıktan uzak, keyif alacağınız bulmacalara sahip.

Elle çizilmiş grafikleri ile oldukça sıra dışı bir atmosfere imza atan ekip, hikayeden de anlaşılacağı üzere 1928 yılında Walt Disney’in yarattığı Mickey Mouse’un ilk kez ortaya çıktığı “Steamboat Willie” filmine büyük atıfta bulunuyor. Oyundaki karakterler Mickey ve Goofy gibi Disney karakterlerine oldukça benziyor. İlginç olan kısmı ise, dışarıdan baktığınızda karakterler oldukça sevimli ve komik görünüyor; ancak oyunun atmosferi, seslendirmeleri öyle bir ürkütücü yapılmış ki bu karakterlerin, özellikle Bendy’nin sevimliliği size rahatsız edici gelmeye başlıyor. Belki de bu yüzden, alışılagelmiş ve artık korkutmayan ani sıçratmalar bu oyunda gerçekten korkutmayı başarıyor. Beni üzen tek şey ise bölüm başına oynanış süresinin kısa oluşu. Birinci ve ikinci bölümü bir saatten daha kısa bir sürede bitirebiliyorsunuz. Umarım sonraki bölümler daha uzun soluklu olur.

Sadece bir şeyleri bulup, bir yerlerde kullandığımız sıradan oyunlardan biri olmayacağını size temin edebilirim. Hikayede geçen ses kayıtlarında, etrafta göreceğiniz bazı objelerde farklı hikayelerle ve yan karakterlerle karşılaşıyoruz. Ayrıca etkileşime geçebildiğimiz bir çok şey de var. Oyun içinde bir envanter sistemi yok, bulduğunuz eşyalar kullanılması gereken yerde sizin kontrolünüzde kullanılıyor. Bunun dışında bazen bir şeyi tamir ediyoruz, bazen elimizde balta kendimize yollar açıyoruz. Kim bilir daha neler yapacağız, nelerle karşılaşacağız. Üçüncü bölümün 11 Eylül’de yayınlanacağı duyurulsa da bir takım ertelemelere maruz kaldığı için bu yakınlarda çıkacağı düşünülüyor. Fragmanı ise oldukça iddialı, bu yüzden ilerleyen zamanlarda daha da zenginleşecek bir hikaye ve oynanış olacağına eminim.

Görsel ve işitsel olarak beklentimin oldukça üzerinde, nadiren rastlanan minimal oynanış hatası ve mekanik sorunlarla karşılaşabiliyor olsak da bağımsız bir oyun olduğunu düşününce, son derece başarılı bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Geri kalan bölümlerin kusursuz bir şekilde yayınlanmasını ve hikayenin tamamını öğrenmeyi dört gözle bekliyorum.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 8 veya daha iyisi
Bellek: 4 GB RAM
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 8 veya daha iyisi
Bellek: 4 GB RAM
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  21 Eylül 2017
Bendy and the Ink Machine Haberleri
Bendy and the Ink Machine Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com