TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Red Alert 2
2865


LL Puanı
90

Çıkış Tarihi: 21 Ekim 2000
Türü: Strateji
Yayımcı: Electronic Arts
Platform: PC

Grafik
85 
Senaryo
93 
Oyunculuk
92 
Ses & Müzik
88 


2. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle iki büyük güç olan Amerika ve Sovyetler Birliği arasında yeni bir savaşın fitili de ateşlenmişti. Fakat bu seferki savaş her zamankinden çok daha farklıydı. Hiçbir sıcak çatışmanın yaşanmadığı, Soğuk Savaş olarak adlandırılan ve 90'lı yıllara kadar devam eden bu dönemde, sadece askeri alanda değil, bilimsel alanda da her iki ülke arasında büyük mücadeleler yaşandı. Peki ya 2. Dünya Savaşı hiç yaşanmasaydı ve Hitler diye birisi var olmasaydı, iki ülke arasındaki dengeler nasıl olurdu? Acaba Soğuk Savaş diye tabir ettiğimiz dönem hiç var olmaz mıydı? Bunun cevabını serinin ilk oyunu olan Red Alert bizlere göstermişti.

Birinci oyunda Profesör Einstein'ın icat ettiği bir zaman makinesi ile Hitler daha üniversitedeyken Amerikalılar tarafından öldürülmüş ve geçmişte yaşanan bu olay zamanda bir kırılma yaratıp bizim bildiğimiz tarihi tamamen değiştirmişti. Dönemin Sovyetler Birliği lideri Stalin ise Hitler'den boşalan koltuğu devralıp Avrupa'nın tamamını işgale başlamıştı. Müttefiklerin Sovyetler Birliği karşısında aldıkları zafer sonrasında ise eski bir sosyalist general olan Romanov, Sovyetler Birliği hükümetinin başına geçirilip yeni bir kukla hükümet oluşturulmuştu. Fakat müttefiklerin yanıldığı bir konu vardı; iplerini ellerinde tuttuklarını düşündükleri Romanov aslında düşündükleri gibi birisi değildi.

Red Alert 2 oyununun senaryosu da tam olarak kaldığı yerden devam ediyor. Romanov bir sabah kimselerin beklemediği bir anda, uzun yıllar gizlice geliştirdiği ordusuyla Amerika'yı işgale başlar. Tüm dünya büyük bir şokla yeni güne uyanırken bize de Amerika'yı bu işgalden kurtarmak ve tabii Sovyetler Birliği ile oynamak isteyenlerin de aksine Amerika'yı tamamen işgal etmek düşüyor. 

Strateji oyunlarının oldukça revaçta olduğu bir dönemde çıkan Red Alert 2 günümüzde halen büyük bir oyuncu kitlesi tarafından oynanıyor. Strateji oyunları arasında efsanelerden biri olarak nitelendirilmesinin en büyük sebebi de oynanışı, senaryosu, efsane sinematikleri, karakterleri ve tabii ki bir strateji oyununda aranan en önemli şeyleri oyuncuya sunması. 

Red Alert 2 hem tek oyunculu hem de çok oyunculu olarak oynanabilen bir oyun. Tek oyunculu modda, Müttefikler ve Sovyetler olmak üzere iki adet senaryo bulunuyor. İncelememizin başında da belirttiğim gibi ya Amerika'yı kurtarıyoruz ya da işgal ediyoruz. Aynı zamanda Skirmish modunda da ister tek başımıza yapay zekaya karşı istersekte çevrimiçi olarak arkadaşlarımıza karşı oynayabiliyoruz.

Müttefik devletler adı altında Amerika, Almanya, Büyük Britanya, Fransa ve Güney Kore bulunurken Sovyetler Birliği adı altında ise Rusya, Irak, Libya ve Küba bulunuyor. Müttefik devletlerin yapıları ve birimleri birbirleriyle tamamen aynı ve yine Sovyetler Birliği devletlerinin de aynı şekilde. Her ülkenin kendine has sadece tek bir özel birimi oluyor. Bu özel birim asker, zırhlı araç, savaş uçağı, savunma binası, paraşütçü vb. lerinden oluşuyor. Kısacası ülkeler arasında sadece tek bir birim farkı var fakat o tek bir birim bile savaşın gidişatını büyük ölçüde değiştirebiliyor.

Yapıları inşa etmek ve yeni birimlere sahip olabilmek için yalnızca haritanın belli bölgelerinden çıkarılan "Ore" adı verilen kaynaklara sahip olmamız gerekiyor. Savunma sistemlerinin çalışması için enerji kaynağımızın sürekli belirlenen seviyenin üzerinde olması ve bunun için de yeterince güç reaktörü inşa etmemiz gerekiyor. Müttefikler için "Weather Storm", Sovyetler için ise "Nuclear Bomb" adı verilen iki süpersilah bulunuyor. Bu silahların yapılarını inşa ettikten sonra her on dakikada bir düşmanlarımızın yerleşkelerinin büyük bir bölümünü haritadan silecek kadar güçlü saldırıda bulunabiliyoruz. Biz yine de bu saldırıların bize karşı da yapılabileceğini aklımızdan çıkarmayalım. 

Birimler arasında oldukça iyi bir denge olduğunu söylemeliyim. Yapılara ve askerlere karşı oldukça iyi bir saldırı gücüne sahip olan tanklar, diğer zırhlı araçlar karşısında birer kağıda dönüşebiliyor. Her birimin güçlü olduğu bir yanı varken zayıf tarafı da ortaya çıkıyor. Savaşlar sadece kara üzerinden olmuyor aynı zamanda havada ve denizde de büyük mücadelelere tanık oluyoruz. Savunmamızı sadece kara üzerine yoğunlaştırdığımızda havadan beklenmedik sürprizlerle karşılaşabiliyoruz.

Oynadığımız haritaların coğrafi özelliklerinden faydalanmak da çoğu zaman oldukça işe yarıyor. Tepede olan birimler aşağıdakilere göre daha avantajlı oluyorlar. Binaların içerisine yerleştirdiğimiz askerler daha seri bir şekilde ateş ediyorlar ve bulundukları bölge için oldukça etkili bir savunma silahına dönüşüyorlar. Mesela köprülerin olduğu bir haritada hava gücümüz oldukça iyiyse, düşmanların karadan saldırısını engellemek için köprüleri havaya uçurabiliyoruz böylelikle tüm avantaj bizim elimize geçiyor. Ama havaya uçurulan köprüler tekrar tamir edilebiliyor da.

Red Alert 2'nin oldukça meşhur olan bir eklenti paketinden de bahsetmezsek olmaz. İkinci oyunda Sovyetler Birliği adına çalışan Yuri isimli bilimadamının başrolde olduğu Yuri's Revenge adlı eklenti paketinde, iki düşman taraf bu sefer Yuri'ye karşı birleşmek zorunda kalıyor. Skirmish modunda da Yuri'yi bir ülke olarak seçip oynayabiliyoruz. Kendisinin en büyük özelliği ise klonlarını yaratması ve düşman birimlerinin zihnini ele geçirmesi. Yuri'nin insanı kanser edebilecek özelliklere sahip daha başka birimleri de mevcut.

Günümüzdeki strateji oyunlarının daha yavan kalması mı bizleri nostaljik oyunlara itiyor yoksa o oyunlar mı zamanında çıtayı çok yükselttiler? 17 sene önce çıkmış olan bir oyun bugün halen büyük bir kitle tarafından sevilerek oynanıyorsa sanırım cevap her ikisi de olacak. 


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 95, 98, NT 6.0, 2000, veya Millennium
İşlemci: Pentium II 266 veya daha iyisi
Bellek: 64 MB RAM
Ekran Kartı: 2 MB 64 bit color
Depolama: 200 MB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 95, 98, NT 6.0, 2000, veya Millennium
İşlemci: Pentium II 450 veya daha iyisi
Bellek: 128 MB RAM
Ekran Kartı: 2 MB 64 bit color
Depolama: 200 MB kullanılabilir alan


Trailer


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  24 Ekim 2017
Red Alert 2 Haberleri
Red Alert 2 Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com