TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
Suicide Guy
2283


LL Puanı
77

Çıkış Tarihi: 14 Temmuz 2017
Türü: Macera / Bulmaca
Yayımcı: Chubby Pixel
Platform: PC

Grafik
78 
Senaryo
76 
Oyunculuk
74 
Ses & Müzik
78 


Eminim hepimiz en az bir kez, rüyalarımızda yüksekten düşme veya bir şeyin altında ezilme gibi deneyimler yaşamışızdır. O adrenalin hissi ve sıçrayarak uyanma dürtüsü epey farklı bir deneyim yaşatıyor insana. Tam da bu konunun üzerine kurulmuş bir oyun olan Suicide Guy’da, televizyonun başında uyuyakalıp elindeki bira şişesini düşürmek üzere olan birini çeşitli bulmacalardan oluşan rüyalarından uyandırmaya çalışıyoruz.

Karakterimiz sıradan bir akşamda televizyonun karşısında bir şeyler atıştırıp birasını yudumlarken uykuya dalıyor. Amacımız elindeki şişe tamamen yere düşmeden, gördüğü rüyalarda kontrolü devralıp onu uyandırmaya çalışmak. Onu uyandırmamızın tek yolu da, maalesef karakterimizin rüyalarında ölmesini sağlamak. Bu ölüm olayı sizi korkutmasın, tamamen saçma ve komik şekillerde öldürüyoruz karakterimizi. Yapımcılar da oyunla ilgili bu konuda bir dipnot düşmüş zaten: başlığa rağmen bu oyun intiharla veya depresyonla alakalı değil.

Toplam 25 bölüm bulunuyor ve rüya dünyasında bu bölümleri bir kafeteryanın masaları olarak görüyoruz. Her masa farklı bir bölümü ifade ediyor, her bölümün de farklı bir hikayesi, bulmacaları ve teması var. Karakterimizi uyandıracak şok; örneğin bir uzay gemisini gezegene doğru sürmek de olabilir, bir kalenin en tepesine çıkmayı başarıp kendinizi aşağıya bırakmak da olabilir. Ayrıca kafeteryada bulunan televizyonda da gerçek hayatta elimizden düşmek üzere olan bira şişesinin o anki konumunu görüyoruz. Dediğim gibi tüm rüyalardan kendimizi öldürerek o şişe düşmeden uyanmalıyız.

Grafik olarak düşük poligonlu, canlı renklerden oluşan bir dünya yaratılmış olması rüya ve gerçeklik algısını ortadan kaldırıyor. Küçükken izlediğimiz çizgi filmlerde birbirine tuzaklar kuran karakterleri izleyip eğlendiğimiz gibi bu oyunda da kendimize tuzaklar kurarken oldukça eğleniyoruz. Küçük fizik bazlı bulmacalar da gerçekten kafanızı çalıştırmanızı gerektiriyor. Rüyalarda ilerledikçe doğal olarak daha da zorlayıcı bulmacalarla karşılaşıyoruz, tekrar tekrar oynayıp başarılı olmadan bırakmak da istemiyor insan.

Zorlu parkurlarla mücadele ederken, bol bol etrafta bulunan çeşitli objelerle etkileşim içinde bulunuyoruz. Indiana Jones maceraları gibi bir yerden bir yere çıkmak için kutulardan basamak oluşturmak, bir kapıyı açmak için mekanizmaları aktifleştirmek veya kazanda bir tarif hazırlamak gibi birbirinden alakasız görevlerle oldukça komik bir şekilde karakterimizin rüya dünyasında yol alıyoruz.

Bölüm içlerinde bulunan koleksiyonluk öğeler mevcut ve bunları toplayamadığınız takdirde tüm rüyalarımızın olduğu kafeteryadan istediğiniz bölüme dönüp tekrar oynayabiliyorsunuz. Her bölümün temasına göre düzenlenmiş müzikleri de keyif verici. Bölüm içlerinde çeşitli yerlerde gerçek hayatta evimizde olan radyomuzu görüyoruz ve isterseniz müziği kapatabiliyorsunuz. 

Suicide Guy, problem çözerek ilerlediğimiz eğlenceli bir oynanış sunuyor bize. Portal ve Super Mario gibi oyunlara yaptığı göndermeler de oldukça hoş. Oynanış ile ilgili unutmadan söylemeliyim ki; kontroller bazen gerçekten çileden çıkarabiliyor. Bir objeyi taşırken veya bir yerden bir yere zıplarken kontrolü kaybedebiliyorsunuz. Biraz oynadıktan sonra alışacağınızı düşünüyorum. Onun dışında gerçekten güzel vakit geçirmek ve beyninizi çalıştırmak için ideal bir oyun.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows XP SP3
İşlemci: Intel Dual-Core 2.6 GHz / AMD Dual-Core Athlon 3.0 GHz
Bellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: SM 3.0 with 512MB VRAM; NVIDIA GeForce 8500 GT / AMD Radeon HD 4650 veya daha iyisi
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7 or higher
İşlemci: Quad-Core Processor
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: SM 3.0 with 1GB VRAM; NVIDIA GeForce GTX 280 / AMD Radeon HD 4830 veya daha iyisi
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  4 Ocak 2018
Suicide Guy Haberleri
Suicide Guy Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com