TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
They Are Billions
1560


LL Puanı
82

Çıkış Tarihi: 12 Aralık 2017
Türü: Strateji
Yayımcı: Numantian Games
Platform: PC

Grafik
86 
Senaryo
78 
Oyunculuk
86 
Ses & Müzik
78 


Birkaç zombiyle başa çıkmak eğlenceli olabilir miydi? Ya da yüzlercesi bizi ne kadar zorlardı? Milyonlarcasını düşünmek bile istemezken, milyarlarca zombiyle savaşmak mı? Hiç sanmıyorum. Böyle bir şeyi kim ister? En azından gerçek hayatta... Ama şu anda bambaşka bir evrenden bahsediyoruz. O halde bizi ne durdurabilir?

Bugüne kadar zombi temasının işlendiği birbirinden farklı sinema filmi, televizyon dizisi ve video oyunuyla karşılaştık. Nitekim bu tema o kadar hoşumuza gitmiş olacak ki bu türde yapıtlar gelmeye devam ediyor. They Are Billions da Steampunk tarzıyla işlenmiş, hayatta kalan bir grup kolonistin enfektelere karşı yaşam mücadelesi verdiği post-apokaliptik bir dünyada geçiyor. Oyundaki yegane amacımız enfektelerin ele geçirdiği bu dünyada yeni bir yaşam kurmak. Tabii ki bunu başarmak düşündüğümüz gibi hiç de kolay olmayacak. Dört bir yanımız enfektelerle çevrili, onlarcası, yüzlercesi ve hatta daha fazlası, kendimizi güvende hissetmemizi sağlayan duvarlarımıza dayanmışken kim kolay olacağından söz edebilir?

They Are Billions'ın kurgusal evrenine ilk adımımızı attığımızda karşımıza dört adet harita seçeneği çıkıyor. Başlangıçta bunlardan sadece bir tanesini seçebiliyoruz. Geri kalanları seçebilmemiz için oyunda belli zorluk seviyelerini denemek ve başarılı olmak gerekiyor. Kaç gün dayanacağımızı seçmek de oyunun zorluklarından bir diğeri. 80 günden 150 güne kadar beş farklı seçenek bulunuyor. Süreyi ne kadar kısaltırsak saldırıların sıklığı da o kadar artıyor. Bir başka seçenek ise enfektelerin sayısını belirlemek. Ne kadar çok o kadar zor demek. Oyunu tam anlamıyla kavrayabilmek için en kolay seçenekten başlamak en akıllıcası olacaktır. Zira bu oyunda yaptığımız tek bir hata bile tüm günlerimizi heba edebilir.

"Steampunk; 19. yüzyılda buharlı makinaların yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bir akımdır. Edebiyatta ve popüler kültürde Steampunk genellikle Victoria Dönemi'ni ve Vahşi Batı'yı alternatif bir tarih olarak işler."

Yukarıda da bahsettiğim gibi oyundaki temel amacımız yenir bir koloni kurup, enfektelere karşı bu koloniyi belirlediğimiz gün boyunca savunmak. Belediye binasını kaybetmek ise oyunu tamamen kaybetmemiz anlamına geliyor. Bu yüzden belediye binasının etrafını olabildiğince korunaklı hale getirmek oldukça önemli. Gün geçtikçe saldıran enfektelerin sayısı da arttığı için zamanı verimli kullanmamız gerekiyor.

Gerçek zamanlı strateji oyunundan bahsederken mamüllere değinmezsek olmaz. Zaman içerisinde taştan evlere geliştirebileceğimiz çadırları kurarak kolonistlerimizin sayısını arttırıyoruz. Boşta olan her kolonistimiz işçi olarak gözüküyor. Kurduğumuz üretim ve savunma binalarının aktif olabilmesi için bu işçilere ihtiyaç duyuyoruz. Tabii işçilerin çalışabilmesi için de yemek şart. Avcı kulübesini, balıkçı kulübesini ve yine zaman içerisinde geliştirebileceğimiz tarlaları yemek üretimi için inşa ediyoruz. Bir diğer önemli ihtiyaç ise enerji. Steampunk tarzının işlendiği bir evrende enerji olmazsa olmaz. Rüzgar gülü ve enerji santrali inşa ederek kolonimizin enerji ihtiyacını da karşılayabiliyoruz.

Diğer mamüller ise altın, odun, taş, demir ve petrol. Altın kolonistlerin sayısına ve binaların üretim maliyetine bağlı olarak her sekiz saatte bir artıyor ya da azalıyor. Ayrıca altın madenlerinden de gelir elde edebiliyoruz. Geri kalan mamüller de yine gerekli üretim binalarını inşa ederek temin ediliyor. Yeni binalar yaptıkça, yeni araştırma seçenekleri karşımıza çıkıyor. Böylelikle daha gelişmiş üretim binaları ve savunma sistemleri kurabiliyoruz.

Kolonimizi genişletmek için Tesla kulelerinden kurarak, bina inşa edebileceğimiz toprakları genişletebiliyoruz. Tüm bu gelişme çabası içerisinde haritada hali hazırda var olan ve ara ara kolonimizi taciz eden enfektelerle de mücadele etmemiz gerekiyor. Belli günlerde, haritadaki dört yönün herhangi birinden büyük bir enfekte saldırısı geliyor. Bu saldırıyı bertaraf etmek bizi bir süreliğine olsa da rahatlatıyor.

Askeri birimler olarak Ranger, Soldier, Sniper ve bunların yanı sıra daha güçlü birimler olan Lucifer, Thanatos ve Titan bulunuyor. Kolonistlerin sayısı arttıkça, belirlenen seviyelerde dört kez belediye başkanı seçmemiz gerekiyor. Yapacağımız seçim nasıl bir ödül kazanacağımızı belirliyor.

Strateji türüne yeni bir soluk katan They Are Billions temasıyla ve oynanış mekanikleriyle oyuncuları kendisine bağlamayı başarıyor. Bu alternatif zombi evreni kesinlikle bir şanstan fazlasını hakediyor.


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10 (32 and 64 bits)
İşlemci: INTEL, AMD 2 cores CPU at 2Ghz
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD3000, Radeon, Nvidia card with shader model 3, 1GB video ram.
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10 (64 bits)
İşlemci: INTEL. AMD 4 cores CPU at 3Ghz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Radeon 7950 or above, Nvidia GTX 670 or above. 4GB video ram.
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 4 GB kullanılabilir alan


Trailer


Serkan Çelik

'95 senesinde Commodore 64'te oynadığım Pang oyunuyla ilk kez video oyunları dünyasına adımımı attım. İlerleyen yıllarda Atari ve PlayStation derken '99 senesinde ilk kişisel bilgisayarımla tanıştım.

Tarih :  16 Şubat 2018
They Are Billions Haberleri
They Are Billions Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com