TOP 50 OYUN
91
Ultima Online
30 Eylül 1997
90
Red Alert 2
21 Ekim 2000
87
Rainbow Six Siege
1 Aralık 2015
87
Wolfenstein II: The New Colossus
27 Ekim 2017
86
Figment
22 Eylül 2017
85
Metro Redux
26 Ağustos 2014
84
Hellblade: Senua's Sacrifice
8 Ağustos 2017
84
Dead by Daylight
14 Haziran 2016
83
Surviving Mars
15 Mart 2018
82
Watch Dogs 2
15 Kasım 2016
Listenin DevamıANKET
Locus Ludus'un geliştirdiği Pax Romana oyunu hangi fiyat aralığında satışa sunulmalı?
0-5 TL
6-10 TL
11-15 TL
16-20 TL
Anket SonuçlarıREKLAMTABELA
REKLAM
A Fine Mess
1284


LL Puanı
82

Çıkış Tarihi: 23 Şubat 2018
Türü: Macera
Yayımcı: Santima Games
Platform: PC

Grafik
78 
Senaryo
86 
Oyunculuk
75 
Ses & Müzik
91 


Oyun içinde müzik, müzik içinde oyun… 2005 yılında müzik dünyasına atılan elektronik müzik grubu Portecho'nun kurucularından Tan Tunçağ, Santima Games adlı bağımsız firmasıyla oyun yapımcılığına geçiş yaparak bir oyun için müziğin ve hikayenin ne denli önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi. A Fine Mess oyunu klasik yürüme simülatörleri gibi diyaloglara boğulmuş hikayelerden ve bitmek bilmeyen sıkıcı yürüyüşlerden oldukça uzak bir deneyim sunuyor bizlere.

Oyuna ilk başladığımızda dikkatimizi çeken ilk şey, oyunun Değer Deniz’in anısına yapıldığı oluyor. Değer Deniz; bizi insanlığın sonunun geldiği bir zamanda yaşadığımız gerçeğiyle bir kez daha yüzleştiren bir şekilde, maalesef aramızdan erken ayrılmak zorunda bırakılan müzisyen, sanatçı. A Fine Mess, aslında bilmediğimiz, duymadığımız veya görmezlikten geldiğimiz onlarca, yüzlerce buna benzer hikayeye de tanıklık edip, tepkimizi göstermemiz için bize bir kapı açıyor, bizi uyandırıyor. 

Yok olmak üzere olan bir dünyadayız, uzakta yanan binaların, hatta yanan bir şehrin silüeti görünüyor ve biz bir sahile doğru yolculuğa çıkıyoruz. Siyah-beyaz grafikler de oyun içindeki dünyaya ayak uydurmamızı kolaylaştırıyor. Dünya yansa da, yıkılsa da sahilde umursamadan dolaşan bir kadına ulaşmaya çalışırken karşılaştığımız her mekan, her obje ve her durum hikayenin bir noktasını tamamlıyor. Yürüdüğümüz parkurda önümüze çıkan dürbünler bizi bir noktaya kadar aydınlatıyor veya işi daha da gizemli hale getiriyor. Oyunun hissettirdiği duygu durumu o kadar dengeli ki; yeri geliyor bi huzur hissediyorsunuz, yeri geliyor hüzünle karışık bir korku… Bunu da asla gönül yormadan, sıkıntıya sokmadan başarıyor.

Asıl mesleği, başta da söylediğim gibi, müzisyenlik olan Tan Tunçağ’ın aslında bu ikinci projesi. İlk projesi olan “Sentinel” daha çok bir parçaya yapılmış video klip havasında. Hiç araştırmadım; ancak bunun başka bir örneği olduğunu sanmıyorum. Bir şarkıya video klip çekmek yerine video oyun yapmak gerçekten müthiş bir fikir. Bu havayı A Fine Mess’de de hissedeceksiniz, adeta müzikle birlikte akıp giden bir deneyim olduğunu göreceksiniz.

Oyun ile ilgili yalnızca bir tek şikayetim var. Oynanış süresi, hikayenin keşfettiğiniz noktalarına göre yarım saat ile bir saat arasında bir vaktinizi alıyor. Keşke daha uzun olsaydı, keşke daha çok şey yaşasaydık. Aslında bu şikayetten ziyade, oyuna doyamamakla alakalı bir serzeniş. İnsan biraz daha öğrenmek, biraz daha hissetmek istiyor. Bu tip yürüme simülatörleri küçük bir kitle tarafından seviliyor olsa da, hikayesinde hüznü, umudu ve sevgiyi saklayan bu bağımsız yerli yapım oyunu kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Bir oyun olarak görmeseniz bile, kısa bir filmdeki, bir video klipteki gibi o atmosferi ve müziği hissedip ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınıza eminim.

Parçalanmış ay, yok olmuş insanlık ve sahilde umursamadan dolaşan bir kadın…


Sistem Gereksinimleri
Minimum:
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 32/64Bit
İşlemci: 2.4GHz CPU Dual Core
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Geforce GTX 750 / Radeon R7 260X - 1 GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 32/64Bit
İşlemci: 2.4GHz CPU Dual Core
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Geforce GTX 750 / Radeon R7 260X - 1 GB
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan


Trailer


Mesut Can Kaptan

'95 yılında Commodore 64 ile başlayan oyun maceram, Atari ile devam etti. Akabinde bilgisayarlarla ve konsollarla; video oyun dünyasının, geçmişten bugüne, gelişimini takip edebilme şansı elde ettim.

Tarih :  19 Mart 2018
A Fine Mess Haberleri
A Fine Mess Videoları

OYUNLAR
Surviving Mars
A Fine Mess
They Are Billions
Suicide Guy
Slime Rancher
FİLMLER
Deadpool 2
Ready Player One
Ghost in the Shell
Kong: Skull Island
John Wick: Chapter 2
DİZİLER
Deception
The Night Manager
Breaking Bad
The Walking Dead
Doctor Who
YAZARLAR
Serkan Çelik
Çise Kebabcı
Mesut Can Kaptan
Cankat Toprakçıoğlu
HABERLER
VIDEOLAR
LİSTELER
RÖPORTAJLAR
İLETİŞİM
ANKETLER
HAKKIMIZDA
GİZLİLİK POLİTİKASI
Locus Ludus © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır. E-Mail: info@locusludus.com